Dekorowanie pierników - wzory. Jak zrobić lukier do dekoracji pierników?

2023-12-16 19:46

Dekorowanie pierników lukrem to prosta metoda ozdabiania świątecznych ciasteczek. Zobacz, jak zrobić lukier do pierników i jakie wzory najlepiej się prezentują. W galerii zdjęć znajdziesz 26 POMYSŁÓW na dekorowanie pierników lukrem!

Spis treści

  1. Dekorowanie pierników lukrem królewskim
  2. Przepis na lukier z białek
  3. Jak zrobić prosty lukier do pierników? Lukier z cukru i wody
  4. Naturalne barwniki do lukru
  5. Dekorowanie pierników — wzory
  6. Eleganckie stroiki bożonarodzeniowe. Inspiracje, 21 zdjęć

Pierniki należą do najpopularniejszych świątecznych wypieków. Obowiązkowo muszą pojawić się na bożonarodzeniowym stole, a coraz częściej są również ozdobą na choince świątecznej. Upieczenie idealnych pierników na święta wcale nie jest trudnym zadaniem, ale ich udekorowanie to spore wyzwanie! Podpowiadamy, jak zrobić lukier do dekoracji pierników.

Dekorowanie pierników lukrem królewskim

Najpopularniejszą metodą ozdabiania świątecznych pierników jest lukier. W tradycyjnej formie pojawia się w kolorze białym, doskonale kontrastując z ciemnym ciastem. Jednak coraz częściej barwimy lukier, a ozdabianie pierników staje się prawdziwą sztuką. Do barwienia lukru możemy użyć barwnika w proszku, a dozując jego ilość, sami ustalamy kolor lukru, który pojawi się na bożonarodzeniowych pierniczkach.

Lukier na ciasteczka możemy nałożyć przy pomocy dekoratora z wymiennymi końcówkami, tworzącymi różne wzory, lub używając woreczka/koszulki na dokumenty z odciętym rogiem. Do dekorowania pierniczków możemy też użyć glazury czekoladowej, którą rozprowadzamy za pomocą pędzelka.

Następnie na idealnie posmarowane ciastko mogą trafić wiórki kokosowe, posypka czy rozdrobnione migdały. Do zdobienia pierniczków świątecznych możemy też użyć gotowych produktów do dekoracji dostępnych w sklepach spożywczych.

Przepis na lukier z białek

Białko z cukrem ucieramy na wolnych obrotach do momentu, w którym lukier nabierze śnieżnobiałego koloru. Ważne jest, by mikser pracował na najwolniejszym biegu, przyspieszenie sprawi, że otrzymamy bezę. Utarty lukier powinien być jednolity, a cukier niewyczuwalny przy rozcieraniu palcami. Jeśli jest inaczej, trzeba popracować mikserem jeszcze przez kilka minut. Lepiej, gdy lukier jest dość gęsty, łatwo można wtedy pokrywać nim ciasto. Zbyt rzadki spływa z wypieków.

Jak zrobić prosty lukier do pierników? Lukier z cukru i wody

Gdy obawiasz się użyć surowego białka do przygotowania lukru do pierników świątecznych, możesz zrobić lukier z cukru i wody. Do pokrycia jednej babki potrzebujesz lukru zrobionego z ok. 1 szklanki cukru pudru, ok. 2 łyżek wody oraz ewentualnych dodatków smakowych. Dla smaku możesz dodać łyżeczkę soku z cytryny, startą drobno skórkę cytrynową czy kilka kropli aromatu (np. arakowego lub migdałowego).

Cukier puder wsyp do kubka, dolej 2 łyżki gorącej wody (najlepiej wrzątku) i ucieraj, aż powstanie gładka, gęsta masa. Jeśli wody jest za mało i masz problem z roztarciem cukru na masę, dodaj odrobinę wody. Jeśli lukier jest zbyt rzadki, dosyp cukru. Lukier musi być dość gęsty, aby nie spływał i nie wsiąkał w ciasto, ale na tyle rzadki, by dało się go rozprowadzić na jego powierzchni. Ważne jest, by ciasto polewać od razu po sporządzeniu lukru, dopóki jest płynny (krzepnie bardzo szybko). Ciasto powinno być wystudzone –  lukier może popękać, gdy pokryjesz nim gorące ciasto.

Naturalne barwniki do lukru

Biały lukier (zarówno ten przygotowany z dodatkiem białka, jak i wody) można zabarwić gotowymi barwnikami spożywczymi (nawet takimi do malowania jajek), które dają intensywny, czysty kolor. Zdrowsze są jednak naturalne barwniki, które zmienią też smak lukru.

  • Czerwony lukier: różne odcienie czerwieni uzyskamy, dodając do lukru sok z wiśni, aronii czy jagód.
  • Pomarańczowy lukier: pomarańczowy kolor da dodatek soku z marchwi.
  • Żółty lukier: jasnożółty kolor lukru otrzymamy, dodając soku z cytryny, intensywnie żółty — kurkumy.
  • Zielony lukier: zielony kolor lukru powstanie przez dodanie zmiksowanych liści mięty, ziaren groszku cukrowego albo łyżki gotowanego szpinaku.

Tekst: Milena Tuzimek

Dekorowanie pierników — wzory

Eleganckie stroiki bożonarodzeniowe. Inspiracje, 21 zdjęć

Jak samodzielnie przygotować kompozycję z gwiazdą betlejemską?