Modne lampy do salonu stojące, wiszące, ścienne. Eleganckie lampy do salonu

2024-01-07 19:17

Wybór lampy do salonu może w zaskakujący sposób zmienić całą aranżację salonu. Odpowiednia lampa w salonie sprawi, że wystrój będzie ciekawy i przytulny. Wystarczy, jeśli wszystko dobrze zaplanujesz. Sprawdź, jakie lampy są teraz modne, oto nowoczesne i modne lampy do salonu.

Spis treści

  1. Pomysł na oświetlenie salonu
  2. Nowoczesne oświetlenie salonu
  3. Jak dobrze oświetlić salon?
  4. Gdzie umieścić lampy w salonie?
  5. Zobacz też: Aranżacja salonu idealnego. Jak urządzić salon nowocześnie? 33 inspiracje
  6. Zanim kupisz lampy do salonu...

Lampy do salonu to ważny element aranżacji. Tworzą atmosferę, pomagają się skupić, sprzyjają relaksowi. Aby aranżacja salonu była przytulna, wybierz kilka źródeł światła. Jeden centralnie wiszący żyrandol już dawno odszedł do lamusa.

Teraz im więcej lamp, tym przytulniej wokół. Podłogowe, stołowe, kinkiety czy ukryte listwy LED-owe: razem pomogą wyczarować niezwykły nastrój w domu.

Poznaj zasady stosowane przez projektantów wnętrz w wyborze lamp do salonu. Sprawdź, jakie lampy stworzą przytulny klimat wnętrza, sprawią, że salon będzie zachęcał do wieczornych spotkań, rozmów czy wspólnego oglądania telewizji.

Pomysł na oświetlenie salonu

Niezwykle ważne jest pomysłowe i ergonomiczne rozmieszczenie lamp do salonu. Warto wiedzieć, co możemy osiągnąć, sytuując lampę w różnych miejscach. Jeśli zdecydujemy się na lampy podłogowe o transparentnych kloszach, które dają delikatnie rozproszone światło, możemy optycznie powiększyć wnętrze.

W małych przestrzeniach idealnie sprawdzą się lampy, które dobrze oświetlają sufit, a także te ustawione w narożniku wnętrza. W rezultacie odpowiedniego doświetlenia wnętrze salonu wyda się nieco wyższe i większe.

Jeśli chcemy osiągnąć klimatyczne i nastrojowe oświetlenie, wybierzmy lampy z kloszem, który nie przepuszcza światła. Świetnie sprawdzą się też lampy podłogowe i stołowe o ciepłej temperaturze barwowej i niewielkiej mocy.

Takie punkty świetlne możemy z powodzeniem zastosować w paru miejscach we wnętrzu i na różnej wysokości. Do oświetlenia salonu bardzo chętnie wykorzystywane są także lampy papierowe, które są niezwykle lekkie i dają ciepłe, przyjemne światło.

Nowoczesne oświetlenie salonu

Wybierając lampy do salonu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich wymiar, materiał i światło. Jeśli zdecydujemy się na kilka lamp w jednym wnętrzu, nie muszą być one identyczne. Najważniejsze, by miały ze sobą jakiś element wspólny, np. kolor czy materiał, z jakiego wykonany jest abażur.

Rozmiar lamp tak naprawdę powinien być dopasowany do wielkości salonu. W przypadku małych wnętrz zrezygnujmy z dużych, pokaźnych abażurów, ponieważ wprowadzą do wnętrza niepotrzebny chaos. W takim wypadku lepiej wybrać kilka drobniejszych źródeł światła.

Końcowy efekt oświetlenia salonu za pomocą lampy jest uzależniony zarówno od rodzaju światła, jak i modelu klosza. Lampa kierująca światło ku górze delikatnie rozproszy je po całym wnętrzu, natomiast klosz wielopunktowy doświetli jednocześnie kilka stref.

Salon będzie dobrze urządzony, jeśli lampy pojawią się w różnych miejscach! Warto zastosować zarówno lampy wiszące, stojące, jak i kinkiety.

Jak dobrze oświetlić salon?

Projektantka wnętrz wyjaśnia, w jaki sposób oświetlenie wpływa na przestrzeń salonu. Poznaj te zasady, a twój salon będzie przytulny. Magia dobrego oświetlenia w salonie polega na tym, że odpowiednio dobrane lampy potrafią zaczarować wnętrza i stworzyć klimat, w którym czujemy się najlepiej. Jednocześnie światłem możemy „modelować” przestrzeń salonu.

  1. Jeśli zastosujesz w salonie lampy o transparentnych kloszach, dających jasne rozproszone światło, sprawisz, że twój salon będzie wydawał się większy.
  2. Kierując strumień światła na sufit, optycznie podwyższysz salon, a umieszczając bliżej podłogi lub kierując do dołu – obniżysz wnętrze.
  3. Długi korytarz lub wąski pokój zyska lepsze proporcje i będzie sprawiał wrażenie szerszego, gdy rozświetlisz jego dłuższą ścianę. Zatem na niej warto zamontować np. kinkiety.
  4. Umieszczając lampę przy lustrze, stworzysz grę świateł i ten zabieg też powiększy wnętrze. Podobny efekt osiągniesz z lampką na parapecie okna – światło „przesunie” granice pokoju, otworzy go na świat zewnętrzny.
  5. Jeżeli zależy ci na nastrojowym, kameralnym klimacie w dużym salonie, musisz pomyśleć o lampach z kloszami nieprzepuszczającymi światła, których snop oświetla ograniczoną przestrzeń wnętrza.
  6. Ponadto nie bój się lamp o odważnych kształtach i kolorach. Odciągną uwagę od mniej ciekawych elementów salonu, dodadzą aranżacji charakteru. Do salonu polecamy oświetlenie z papieru (lekkie, kojarzące się z origami), industrialne, z czarnego metalu oraz tętniące barwami (idealne do nowoczesnych wnętrz).
Jak zaplanować oświetlenie w salonie?
Lampa do salonu

Autor: serwis prasowy nordicdecoration.com

Na zdj. klosz do lampy Rose marki Nordal.

Światło buduje nastrój w domu, podkreśla walory wnętrza, tuszuje jego wady. Dlatego tak ważne jest, żeby właściwie rozplanować jego źródła już na etapie budowy, a najlepiej projektu. Dzięki temu w trakcie urządzania unikniemy rozczarowania i niemiłych niespodzianek. W końcu, po co psuć sobie ten najprzyjemniejszy moment.

Zaplanujmy więc rozmieszczenie poszczególnych stref w salonie. Ustalmy, w którym miejscu stanie stół, gdzie będzie kącik wypoczynkowy z miejscem do czytania, gdzie ustawimy np. konsolę (kinkiety!). W ten sposób policzymy, ile potrzebujemy punktów elektrycznych i gniazd (zawsze lepiej więcej niż mniej).

Nie zapominajmy o dodatkowym oświetleniu. Czasem warto zrezygnować z kolejnej lampy wiszącej i zastąpić ją np. kinkietem. Ciepłe, kameralne światło dają lampy stołowe. Możemy je postawić na stoliku przy sofie lub na komodzie. Ważne jest również tzw. oświetlenie dekoracyjne, czyli takie, które podkreśla urodę obrazów, wnęk, nisz czy bogatego księgozbioru w bibliotece.

WAŻNE: lepiej zaplanuj za dużo punktów świetlnych niż za mało. Nawet jeśli jest ich trochę na wyrost, nie wszystkie musisz wykorzystać. Przed otynkowaniem ścian zrób zdjęcia dokumentujące układ instalacji elektrycznej oraz opis techniczny (w centymetrach odległość od ścian, sufitu i podłogi). Dzięki temu unikniesz niemiłej niespodzianki podczas nawiercania otworów, np. pod obrazy.

Gdzie umieścić lampy w salonie?

W salonie wysoka lampa stojąca obok fotela umożliwi ci wieczorne czytanie, a niska lampa na regale delikatnie rozświetli wnętrze i uprzyjemni oglądanie telewizji. W aranżacji salonu nie ograniczaj się do oświetlenia górnego, podsufitowego (tzw. ogólnego). Daje co prawda dobrą orientację we wnętrzu, ale jest zbyt surowe i pozbawione nastrojowości. Najlepiej lampę sufitową połącz z oświetleniem punktowym.

W wypoczynkowej części salonu świetnie odnajdzie się nisko zawieszona, wielopunktowa lampa. Przykładowo drobne klosze na sznurach różniących się długością wyglądają lekko i efektownie. Wybierając lampy do salonu, pamiętaj, że nie muszą stanowić kompletu.

Wystarczy, że różne lampy w salonie mają jedną cechę wspólną, np. kolor, materiał, kształt. Urządzając salon, postaraj się, by lampy pasowały do siebie stylistycznie. Modele z metalicznymi elementami podkreślą nowoczesny charakter wnętrza. Drewniane wpiszą się w aranżację salonu w klimacie eko. Abażury z drapowaną tkaniną i kryształkami dodadzą aranżacji salonu pałacowego przepychu. Wymagają jednak stonowanych dodatków.

Zobacz też: Aranżacja salonu idealnego. Jak urządzić salon nowocześnie? 33 inspiracje

Zanim kupisz lampy do salonu...

Przed zakupem lamp zwróć uwagę na: wymiar, materiał i światło. Wymiar lamp dostosuj do wielkości salon. W małym pokoju przeszkadzać będzie abażur XXL, a w dużym salonie nie sprawdzi się lampka w wersji mini. Do niskich wnętrz wybierz plafony lub lampy wiszące na krótkim sznurze. W wysokich lepiej będą się prezentować wielopunktowe żyrandole.

Materiał, z jakiego wykonano lampy do salonu, to również ważny element. Najtrwalsze są oprawy z metalu. Gorzej na ich tle wypadają lampy szklane, plastikowe, z tkaniny i papieru. Na korzyść ostatnich przemawia jednak niska cena (takie lampy możesz często wymieniać).

Co zaś z samym światłem? Zwróć uwagę na to, w którym kierunku pada i jaką ma intensywność. Światło skierowane do góry rozproszy się po całym wnętrzu. Klosz wielopunktowy rozświetli natomiast kilka miejsc naraz w salonie. Ciemny abażur gwarantuje nastrojowe światło, a przezroczysty — jasne oraz intensywne.

Tekst: redakcja Urzadzamy.pl

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Nasi Partnerzy polecają