Granatowa sofa – salonowy hit. Co wybrać? Przegląd rozwiązań

2020-01-22 14:38

Kolory podlegają trendom wnętrzarskim. W ostatnim czasie do łask wróciły ciemne, głębokie barwy. Pomimo że wiele osób stara się ich unikać (wybierając na przykład bezpieczne i sprawdzone skandynawskie beże, biele i szarości), ciemne kolory kreują równocześnie atmosferę przytulności oraz tajemnicy. Nadają wnętrzu głębię, sprawiają, że nie jest ono banalne. Tak jest też w przypadku modnego granatu, który króluje nie tylko na ścianach, ale również tapicerkach mebli wypoczynkowych. Granatowa sofa to wnętrzarski hit, który może zagościć w niejednym salonie.

Spis treści

  1. Kolor granatowy na sofie
  2. Granatowa sofa – porady aranżacyjne
  3. Granatowa sofa w salonie
  4. Sofa granatowa welurowa

Kolor granatowy na sofie

Granat to elegancki i dostojny kolor z klasycznej palety barw. Bywa nazywany „nową czernią”, choć pojęcie to przypisywano już wcześniej również szarości czy brązom. Granat dodaje powagi, jest niezwykle formalną barwą, która wprowadza wysoki kontrast z karnacją skóry – stąd jego wszechobecność w kolorystyce garniturów (zwłaszcza w odcieniu navy blue). Kolor granatowy był popularny w meblarstwie wcześniejszych epok, jest chętnie łączony ze złotem i bielą, niesie skojarzenie z luksusem.

Granatowa sofa – porady aranżacyjne

Granatowe sofy to szeroki wybór mebli tapicerowanych, które różnią się formą, jakością wykonania, rodzajem zastosowanej tkaniny, odcieniem granatu. Sofa w kolorze głębi morskiej toni (naval) albo granatu nocnego nieba harmonizować będzie z licznymi barwami świata natury – od turkusu poprzez koral aż do ciemnej, tropikalnej zieleni. Oranże i barwy fluo w postaci dodatków – na przykład limonkowych poduszek – rozjaśnią granatową sofę; metaliczne akcenty – jak złote frędzle, srebrne kabriolowe nogi w stylu Ludwika XV dodadzą natomiast szyku i elegancji. Granatowa sofa doskonale sprawdzi się w salonie urządzonym w stylu hampton, glamour oraz marynistycznym. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest rozwiązanie monochromatyczne – granatowa sofa na tle nieco jaśniejszej, ale również granatowej boazerii angielskiej. Tego rodzaju granatowy total look sprawdzi się w intensywnie doświetlonym pomieszczeniu, w małych pokojach efekt ten będzie zbyt przytłaczający.

..  Modna żółta sofa – porady aranżacyjne >>>

Granatowa sofa w salonie

Granatowa sofa może przybrać również organiczną albo morficzną formę krzywoliniową – na przykład kształt nerki, fasolki czy muszli. Taki mebel może posłużyć nam do wyznaczania stref w dużym pomieszczeniu, dzieląc chociażby salon na część jadalnianą i wypoczynkową. Wówczas gdy „plecy” granatowej sofy są estetycznie wykończone za pomocą tkaniny obiciowej, mebel może znajdować się nawet na środku pomieszczenia i być widoczny ze wszystkich stron. W dużym salonie sprawdzi się granatowa sofa w formie narożnika – mebel ten zajmuje sporo miejsca, ale kąt wyznaczony przez jego siedziska umożliwia skierowanie użytkownika na widok zarówno kina domowego, jak i kominka – znajdujących się na dwóch prostopadłych do siebie ścianach.

Sofa granatowa welurowa

Granatowa sofa welurowa to odpowiedź na dwa zasadnicze pytania odnośnie do najmodniejszej barwy i tkaniny stosowanej we wnętrzach. Połączenie tych dwóch stanowi aranżacyjne must have. Kupując granatową sofę, zwróćmy uwagę na dbałość o detal. Przeszycia, pikowane elementy (jak w granatowych sofach chesterfield) albo skośne nóżki zwężające się ku dołowi (charakterystyczne dla modeli retro, vintage) to ciekawe elementy, które nadają charakterystyczne cechy temu meblowi wypoczynkowemu. Za najtańszą, a zarazem najmniejszą dwuosobową sofę granatową (która przypomina mebel nieco szerszy od fotela) zapłacimy od 600 zł wzwyż, popularne modele to wydatek rzędu 1500-2000 zł, więcej kosztują granatowe sofy narożnikowe oraz designerskie granatowe sofy – tutaj górna granica cenowa właściwie nie istnieje.

..  Wybieramy sofę z funkcją spania >>>

Sofa do salonu. Jakie rozmiary i funkcje powinna mieć sofa?