Komoda pod telewizor. Jaki mebel dobrać do współczesnego sprzętu?

2019-07-23 16:05

Wybór komody pod telewizor, szafki RTV czy innych mebli do strefy multimedialnej stanowi swoiste wyzwanie. Trzeba bowiem połączyć estetykę salonu z funkcjonalnością. Nie będzie problemu, gdy do podłączenia na komodzie jest tylko telewizor. Jednak jeśli w grę wchodzą dodatkowe sprzęty, musimy pamiętać o kilku zasadach. Oto, na co należy zwrócić uwagę, dobierając komodę pod telewizor.

Komoda pod telewizor
Autor: Meble Wójcik Komoda lub szafka pod telewizor przyda się także wtedy, gdy ekran montujemy na ścianie (na zdj. kolekcja mebli Cordoba)

Spis treści

  1. Komoda pod telewizor – kiedy się przydaje?
  2. Szafki i komody RTV – najczęstsze wady modeli dostępnych w zestawach meblowych
  3. Najlepsza komoda pod telewizor – jaką wybrać?

Komoda pod telewizor – kiedy się przydaje?

W teorii wcale nie musimy mieć komody pod telewizor. W końcu możemy go powiesić na ścianie, co pozwala nam oszczędzić miejsce. Taka opcja jest wygodna, ponieważ telewizor rzeczywiście jest na komfortowej wysokości dla naszego wzroku. Pozbywamy się też jego podstawy i nie musimy dobierać do niej komody o określonej szerokości. Niemniej zwykle oprócz telewizora w multimedialnej strefie w salonie mamy też inne sprzęty, poczynając od dekodera do odbioru telewizji, a kończąc na konsolach do gier, gramofonach i innych urządzeniach audio. Zwykle więc gdy telewizor wisi na ścianie, to i tak pod nim musi znaleźć się komoda.

Szafki i komody RTV – najczęstsze wady modeli dostępnych w zestawach meblowych

Właśnie te dodatkowe sprzęty sprawiają, że wybór komody pod telewizor nie jest łatwy. Przede wszystkim dlatego, że większości z nich nie jesteśmy w stanie umieścić w szufladach czy zamykanych szafkach. Muszą być widoczne po to, aby docierał do nich sygnał pilota oraz miały zapewnioną wentylację. Trzeba też pamiętać o przewodach i ich odpowiednim poprowadzeniu. To, jakie sprzęty ulokujemy pod telewizorem, zależy już od potrzeb i preferencji. W teorii w dobie Smart TV nie musimy praktycznie wcale takich urządzeń posiadać. W praktyce bardzo często okazuje się, że dźwięk z telewizora to za mało, więc myślimy o soundbarze, a nawet zestawie kina domowego. Do tego dochodzi dekoder telewizyjny, odtwarzacz multimedialny (np. Xiaomi TV lub Apple TV), konsola do gier (Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch) czy odtwarzacz DVD, Blu-ray, Blu-ray 4K. Mamy więc od jednego do 4-5 urządzeń, które musimy ulokować na półkach z dobrym przepływem powietrza.

Na rynku nie brakuje szafek RTV i komód pod telewizor, które są sprzedawane w kompletach z innymi meblami do salonu. Niestety w wielu przypadkach wysokość półek jest za mała. Warto to zweryfikować podczas wyboru i – najlepiej – także myśleć o przyszłości. Szybciej dokupimy właśnie soundbar do telewizora czy dodatkowy odtwarzacz, niż będziemy wymieniać komodę RTV.

Liczne szafki pod telewizor wyposażone są w szyby, za którymi można ukryć sprzęty. Niestety przeszklenia, często przyciemnione, nie w pełni przepuszczają sygnał pilota. Warto to sprawdzić przed zakupem lub mieć możliwość zwrotu, gdy sprzęt okaże się nie działać prawidłowo.

Istotne jest też odpowiednie ustawienie samego telewizora. Komoda pod telewizor nie powinna być za wysoka – środek ekranu powinien znajdować się centralnie na wysokości naszych oczu. Warto się więc upewnić, jak będziemy siedzieć przed telewizorem, tak aby telewizor nie był ani za wysoko, ani za nisko. Złe ustawienie nie tylko wpływa bezpośrednio na komfort oglądania, ale też sprawia, że telewizor wyświetla pod kątem gorsze kolory i ma gorszy kontrast, co odbija się na jakości obrazu.

..  Jak powiesić telewizor na ścianie? >>>

Najlepsza komoda pod telewizor – jaką wybrać?

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie zamówienie komody pod telewizor, szafki RTV czy całej sekcji multimedialnej u stolarza. Jeśli wykonujemy też inne elementy wnętrza w ten sposób, to zdecydowanie warto zdecydować się na ten wariant, dopasowując komodę RTV do swoich potrzeb i wymogów sprzętów, które posiadamy lub zamierzamy kupić. Tu warto pamiętać, że rozmiary telewizorów rosną i jednocześnie ich ceny są akceptowalne. Jeszcze parę lat temu królowały ekrany 32-40-calowe, obecnie zaś największą popularnością cieszą się telewizory 55-calowe. Za kilka lat nawet w średniej wielkości mieszkaniu mogą często gościć ekrany 65-calowe.

Zamówienie komody i szafki RTV u stolarza to jednak spore koszty, a także często długi czas oczekiwania. Warto rozejrzeć się za ofertą producentów mebli. Raczej nie szukajmy stolików RTV w sklepach z elektroniką użytkową. W większości to konstrukcje stare, niezbyt estetyczne. Weźmy pod uwagę rozwiązania z salonów meblowych, ewentualnie też takie, które można w prosty sposób przerobić na szafkę RTV. Istotne jest zebranie wymiarów urządzeń, ich logiczne ulokowanie w komodzie i zapewnienie przynajmniej minimalnego przepływu powietrza, aby zapobiec ich przegrzaniu.

Wybór komody RTV to konieczność pogodzenia estetyki z funkcjonalnością, i to w tak newralgicznym miejscu jak salon. Zakup powinien być więc przemyślany i dopasowany zarówno do obecnych, jak i przyszłych potrzeb związanych z technologiami, którymi chcemy cieszyć się w dużym pokoju. I choć z sentymentem patrzymy na stare regały z płytami DVD, to dziś lepszą jakość obrazu otrzymamy z telewizora podpiętego wyłącznie do sieci. Wtedy zaś praktycznie żadna szafka RTV nie jest nam potrzebna, a telewizor może wisieć w zupełnie innym miejscu, niż pierwotnie planowaliśmy.