Meble wypoczynkowe: kanapy, sofy, narożniki. Co jest modne? Zobacz trendy na 2017 rok

2017-02-27 15:14

Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu mebli wypoczynkowych? Czym kierują się projektanci i producenci? Sofy i fotele – główni bohaterowie naszego artykułu – to na nich warto się skupić urządzając domową strefę relaksu. 

Spis treści

  1. Co lubią Polacy?
  2. Wypoczynek w stylu skandynawskim
  3. Mniej znaczy więcej
  4. Meble modułowe do małych mieszkań
  5. Kolory i tkaniny

Tyle jest sposobów wypoczywania, ilu jest użytkowników salonu. Wygląd współczesnego domu dostosowany jest do stylu życia właścicieli.

Co lubią Polacy?

Dla Polaków od lat najistotniejszy był wystrój kuchni oraz łazienki. Salon często znajdował się na ostatnim miejscu na liście do urządzenia. Dzisiaj, często połączony z kuchnią, zyskał kilka dodatkowych funkcji. Wielofunkcyjność to jego podstawowa, uniwersalna wręcz cecha. To nie tylko przestrzeń do przyjmowania gości, ale przede wszystkim domowe „centrum rozrywki oraz relaksu”. W polskich warunkach to także często sypialnia oraz okazjonalne miejsce do pracy. Niezmiennie jednak sofa czy kanapa to centralne punkty salonu.

Wypoczynek w stylu skandynawskim

Moda na meble w stylu skandynawskim nadal trwa. To ona spowodowała, że producenci sof nie tylko odwołują się do tradycji duńskiego dizajnu, ale także skupiają się na rozmiarach i kształt mebli. Nawet znane włoskie firmy z tradycjami stawiają na „sylwetkę slim” i cienkie nogi. Dekoracyjność zastąpiła ergonomia i prostota. W miejsce dużego narożnika pojawia się mebel 3-osobowy, a szezlong zastępuje pufa pełniąca podwójną funkcję – dekoracji i  mobilnego podnóżka. W najbliższym czasie modele minimalistycznej sofy pojawią się w rozbudowanych wersjach.

Mniej znaczy więcej

Po latach lansowania obszernych narożników nadszedł czas sof, które pasują do niewielkich powierzchni. Modeli recepcyjnych przybywa. Ich cechami charakterystycznymi są ultra smukła sylwetka, prosta i lekka wizualnie forma. To mebel subtelny, który spójne wkomponowuje się w przestrzeń.

Meble modułowe do małych mieszkań

Podobna idea kryje się za koncepcją mebli modułowych, który pojawiły się równolegle z koncepcją konsumenta „współczesnego nomada”. Człowieka mobilnego, który nie chce urządzać się raz na zawsze i ceni indywidualizację produktów. W koncepcję „salon rozwija się z domownikami” wpisują się moduły, które możemy dowolnie ze sobą komponować, dobierać rozmiary, tkaniny, dodatki.

Przeczytaj: modułowe meble do pokoju dziennego. Jak je wybrać?

Kolory i tkaniny

Aktualnie największym technologicznym wyzwaniem dla producentów jest tkanina obiciowa. Prace trwają równolegle – projektanci szukają idealnych wzorów, a technolodzy tkanin – wytrzymałych struktur. Dzisiaj materiał obiciowy dobierany jest z dużą uwagą, bo jego miękkość, kolor, rodzaj splotu jednoznacznie sugeruje styl, do którego fotel czy sofy będą pasować. W zeszłym roku na targach iSaloni w Mediolanie na minimalistycznych sofach królowały skandynawskie szarości. Na tych zaprojektowanych z barokowym rozmachem użyto intensywnych, ciemnych kolorów. W obu wersjach producenci postawili na miękkie, przyjemne w dotyku tkaniny. I choć w Polsce aktualnie hitem sprzedażowym są narożniki w kolorze szarym, zagraniczni projektanci marzą by salony miały widoczną plamę koloru. Jakiego? Marsali, pomarańczy lub głębokiego granatu.

Zobacz: modne kolory do wnętrz proponowane na 2017 rok