Moda na ludowe dekoracje

2008-10-06 2:00

Koguty, pawie, paski, kwiaty, misterne wycinanki. Każdy polski region ma swoje najpiękniejsze wzory, z których słynie. We wnętrzach powraca moda na folklor.

Całe to etnograficzne bogactwo jest na wyciągnięcie ręki. Można powiedzieć, że to nasz rodzimy, swojski barok, ale w myśl zasady "cudze chwalicie, swego nie znacie" całkowicie niedoceniany. Na dobre zagościły w naszych mieszkaniach orientalne meble, aborygeńskie wzory i afrykańskie rzeźby.

Ludowe wzory w dodatkach wnętrzarskich

Łowicki pasiak namalowany na ścianie prezentuje odważne zestawienia barw - czerwony w towarzystwie różowego i jasnozielonego. Znamy je ze spódnic tancerek zespołów ludowych, ale w dużej skali zyskują niezwykłą siłę. Zastosowane na fragmencie ściany mogą stać się doskonałym uzupełnieniem surowych, często bezosobowych wnętrz. Wystarczy wybrać pięć kolorów, inspirując się występem zespołu Mazowsze, i określić, jakiej grubości pas będzie odpowiadał jakiemu kolorowi. Każdy występuje w jednej szerokości, np. ciemny zielony - 8 cm, żółty - 3 cm, jasny zielony  - 4 cm, czerwony - 3,5 cm. Potem należy malować kolejne pasy, pamiętając przy tym, żeby używać taśmy maskującej, aby nie zabrudzić sąsiadujących barw.

Ornamenty stosowane na naczyniach z Bolesławca to przede wszystkim białe kropki i kółka na ciemnym, granatowym tle. Mocne kontrastowe wzory można efektownie wyeksponować w nowoczesnej, stalowo-szarej kuchni, w otoczeniu prostych białych kafli. Szczególnie dobrze będą się prezentowały, gdy jedną ścianę pomalujemy na intensywnie czerwony kolor. Powstanie spójna kompozycja.

Motywy ludowe zastosowane we wnętrzu z pewnym umiarem w otoczeniu nowoczesnych sprzętów mogą dać bardzo interesujące efekty. Warto już na początku określić, który region nas inspiruje. Może będzie to Podhale i detale w formie parzenic, a może raczej tradycja Warmii. Najlepiej zdecydować się na jeden mocny i charakterystyczny element, na przykład motyw pasiaka albo wycinanki. Dodatki trzeba też stosować z umiarem - grzech obfitości może zepsuć wszystko.
Magda Kiełkiewicz

Bardzo dużo inspirujących wzorów dekoracyjnych możemy odszukać w polskich strojach ludowych. Gorąco zachęcam do odwiedzenia muzeum etnograficznego albo obejrzenia albumów o tej tematyce. Polskie stroje folklorystyczne to kopalnia znakomitych pomysłów. Można z nich czerpać gotowe zestawy barw. Nie zapominajmy też o haftach i koronkach. Nie należy obawiać się mieszania stylów. Tradycja z konfrontacji z nowoczesnością zazwyczaj wychodzi obronną ręką.
Kuba Gurnik

Nasi Partnerzy polecają