Moda na plecionki we wnętrzach: meble, akcesoria, dekoracje

2020-01-16 17:19

Plecione meble i akcesoria najczęściej występowały we wnętrzach tradycyjnych. Dziś jednak sporo się zmieniło – to modny element praktyczny, a zarazem dekoracyjny w różnych konwencjach stylistycznych. Plecionka trafia więc do wnętrz skandynawskich czy nowoczesnych. A z czego powstaje i jakie daje możliwości aranżacyjne? O tym niżej!

Spis treści

  1. Plecionki we wnętrzach tradycyjnych
  2. Plecionka wiedeńska
  3. Z czego powstają plecionki?
  4. Do jakich stylów wnętrzarskich pasują plecionki?
  5. Z czym łączyć plecione meble i dodatki?
  6. Plecione inspiracje – od mebli po dekoracje

Plecionki we wnętrzach tradycyjnych

Plecionki z wikliny (młodych pędów wierzb) czy rattanu to przykład tradycyjnego rzemiosła znanego od wieków. Dlatego też często pojawiają się we wnętrzach klasycznych. Zwłaszcza w takich stylach wnętrzarskich, jak prowansalski czy rustykalny, wyjątkowo chętnie sięga się po plecione elementy, przede wszystkim akcesoria i dekoracje: kosze, pojemniki, elementy szuflad, szafek czy innych mebli. Plecionki wiklinowe i rattanowe mogą być utrzymane w naturalnej kolorystyce albo barwione. Szczególnie lubiane są plecionki białe oraz czarne. Jednak nie warto się ograniczać – także turkusowe, miętowe czy w cieplejszych kolorach prezentują się zjawiskowo.

Plecionka wiedeńska

Autor: materiały prasowe

Plecionka wiedeńska

Plecionka wiedeńska ma już swoją historię, a współcześnie cieszy się ogromną popularnością. Najczęściej powstaje z rattanu i wyróżnia się charakterystycznym, ośmiokątnym splotem przypominającym plastry miodu. Jest wytrzymała, a zarazem dość elastyczna. Nic zatem dziwnego, że od ponad wieku wykorzystuje się ją do produkcji siedzisk – zwłaszcza w kultowych już krzesłach Thoneta. Plecionka wiedeńska także dlatego kojarzy się z tradycyjnymi kawiarniami, bo właśnie do nich trafiały (i wciąż trafiają!) bardzo często rzeczone krzesła. Dziś jednak różne meble i akcesoria wzbogacone plecionką wiedeńską spotkamy w różnych stylach aranżacyjnych – od prowansalskiego przez skandynawski po nowoczesny. Szczególnie ten ostatni, w wersji przytulnej i wzbogaconej o naturalne materiały, wyjątkowo dobrze zaadaptował plecionkę wiedeńską.

Z czego powstają plecionki?

Plecionki najczęściej powstają z wikliny (pędy wierzbowe) albo rattanu (palma pnąca z Azji Południowo-Wschodniej). Z tych materiałów zwykle są wykonane meble, a także niektóre dodatki (zwłaszcza kosze, pojemniki czy lampy). Ale to nie koniec możliwości surowcowych, jeśli chodzi o plecionki. Do ich produkcji wykorzystuje się także trawę morską, słomę, pędy bambusa czy jutę. To materiały naturalne, dlatego współcześnie cieszą się dużym uznaniem wraz z modą na eko i biophilic design (żywe rośliny oraz roślinne elementy we wnętrzach).

Warto jednak pamiętać, że plecionki wykonuje się również z materiałów syntetycznych. Dobry przykład stanowi technorattan, inaczej sztuczny albo ekologiczny rattan. Meble i dodatki z niego wykonane są odporne na wilgoć, silne promieniowanie słoneczne, zmienne warunki atmosferyczne. Tańsze od technorattanowych są plecionki z innych tworzyw, np. polipropylenu czy poliestru.

..  Jak czyścić wiklinę? >>>

..  Jak czyścić rattan? >>>

Moda na plecionki we wnętrzach: meble, akcesoria, dekoracje
Autor: mat. pras. Bloomingville Plecionki i miks stylów: skandynawskiego z etno i boho

Do jakich stylów wnętrzarskich pasują plecionki?

Biorąc pod uwagę bieżące trendy, można odpowiedzieć: do wszystkich. Plecione meble szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach w stylu kolonialnym oraz boho. To pokazuje, że lubią zarówno egzotyczną elegancję, jak i nutkę aranżacyjnej nonszalancji.

Nowym odkryciem jest włączanie plecionek do wnętrz skandynawskich. W zasadzie nie ma w tym niczego dziwnego – to rzeczy z naturalnych materiałów, które zawsze znajdą swoje miejsce w wystroju inspirowanym Północą. Popularnością cieszą się zarówno plecionki wiedeńskie, jak i te wykonywane w innych technikach.

W nowoczesnych przestrzeniach plecionki świetnie przełamują chłód minimalizmu, a także dodają przytulności wnętrzom urządzonym monochromatycznie (z bielą, szarością i czernią). Ponadto plecionka wiedeńska wprowadza harmonijny wzór. Można ją więc śmiało zestawiać np. z innymi formami geometrycznymi.

I wreszcie lubiana klasyka, czyli wnętrza prowansalskie, angielskie, rustykalne – w nich zawsze znajdzie się miejsce na plecionki. Chodzi zwłaszcza o akcesoria do przechowywania oraz elementy meblowe.

Moda na plecionki we wnętrzach: meble, akcesoria, dekoracje
Autor: mat. pras. Madam Stoltz Kosze i osłonki na doniczki marki Madam Stoltz

Z czym łączyć plecione meble i dodatki?

Najbezpieczniejsze rozwiązanie to łączenie plecionek z drewnem – najlepiej w sąsiedztwie zieleni roślin. Plecionki lubią również towarzystwo przytulnych tkanin, zwłaszcza tych z wyrazistymi splotami. I właściwie… na tym koniec plecenia – reszta aranżacji powinna być w miarę stonowana. Dobrze więc postawić na proste formy oraz gładkie faktury. Inaczej ryzykujemy, że wnętrze będzie przytłoczone przez drobne wzory i dekory.

Warto wiedzieć: plecionki świetnie wypadają także w towarzystwie betonu (intrygujący kontrast).

Plecione inspiracje – od mebli po dekoracje

W jakich elementach wyposażenia wnętrz wykorzystuje się plecionki? Odpowiedzi jest sporo:

  • plecione meble: siedziska, oparcia, fronty szafek, zagłówki łóżek, blaty stolików;
  • plecione kosze, pojemniki, organizery, tace, podkładki pod naczynia;
  • lampy z plecionymi abażurami (przede wszystkim sufitowe);
  • plecione osłonki na doniczki (modne zwłaszcza w stylistyce skandynawskiej);
  • plecionka w detalu (np. tylko fragment frontu szafki).