Piec kaflowy w salonie i w kuchni - ogrzewanie piecem kaflowym albo pomysł na wystrój z duszą

2018-05-23 15:34

Piec kaflowy to tradycyjny i skuteczny (sprawdzano to przez wieki!) sposób ogrzewania mieszkania. Kafle są budulcem ceramicznym, a wykonywane z nich piece mają bardzo dużą zdolność magazynowana ciepła. Dzięki temu piece kaflowe są wydajne, przy tym zaś zdrowe. Ponadto stanowią efektowną i oryginalną dekorację wnętrz. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Spis treści

  1. Ogrzewanie mieszkania piecem kaflowym
  2. Piec kaflowy we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych
  3. Piec kaflowy w salonie
  4. Kafle kominkowe – pomysł na obudowę kominka
  5. Zobacz piękne wnętrze z piecem kaflowym w roli głównej!
  6. Pomysły na ogrzewanie domu - GALERIE ZDJĘĆ

Piece kaflowe kojarzą się z wnętrzami pełnymi ciepła i rodzinnej atmosfery, są niezmiernie wydajne i przyjazne dla otoczenia. Wbrew pozorom sprawdzają się nie tylko w klasycznych wnętrzach, lecz także w nowoczesnych aranżacjach. Czego chcieć więcej?

Ogrzewanie mieszkania piecem kaflowym

Dzięki unikalnemu połączeniu budulców ceramicznych (kafle, glina i cegły szamotowe) piece kaflowe charakteryzują się świetnymi właściwościami grzewczymi. Ich głównymi zaletami są wysoka odporność na zmienne obciążenia cieplne oraz bardzo duża zdolność kumulowania ciepła. Sprawia to, że piece tego typu są niezwykle oszczędne – grzeją jeszcze na długo po wygaśnięciu paleniska, w powolny sposób oddając do pomieszczenia zmagazynowane w sobie ciepło.

Niewiele osób wie, że, w przeciwieństwie do standardowych metalowych grzejników, które wydzielają gorące, zjonizowane dodatnio powietrze, piece kaflowe oddają ciepło w postaci bardzo przyjaznego dla człowieka promieniowania podczerwonego. Jest to promieniowanie porównywalne do naturalnego promieniowania słonecznego. Ze względu na to piecom kaflowym można przypisać miano najzdrowszego sposobu ogrzewania mieszkania.

..  Kominek nowoczesny – 15 pomysłów na salon z kominkiem >>>

Piec kaflowy we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych

Piece kaflowe wyróżniają się długowiecznością, a ponadto są łatwe do utrzymania w czystości. Jednak to estetyka ich powierzchni kaflowych jest aspektem, który zachwyca najbardziej. Zgodnie z nazwą piece wykłada się dekoracyjnymi kaflami, które mogą czarować kolorami albo pięknymi wzorami. Dawne piece kaflowe stanowiły zresztą przykład kunsztu rzemieślniczego, a we wnętrzach pałacowych, jako podstawowy sposób ogrzewania, przypominały dzieła sztuki. Jeśli więc masz w swoim domu lub mieszkaniu piec kaflowy, nawet nieużywany, nie rezygnuj z niego tak łatwo! Cały w bieli albo pokryty wielobarwnymi kafelkami, stanie się jedynym w swoim rodzaju elementem dekoracyjnym.

Piece kaflowe kojarzą się ze starym budownictwe, i faktycznie – doskonale prezentują się w klasycznych i rustykalnych wnętrzach oraz pomieszczeniach stylizowanych na retro. Coraz częściej można je spotkać również w nowoczesnych aranżacjach. Jako dekoracja z duszą wprowadzają do wnętrza przyjemną atmosferę przytulności. Ponadto łatwo wprawiają w podziw zarówno entuzjastów pieców kaflowych, jak i każdego miłośnika pięknych, ponadczasowych wytworów.

Warto wiedzieć: białe bądź subtelnie dekorowane piece kaflowe pojawiają się często w skandynawskich wnętrzach. Kolorystycznie pasują do wystroju, a ponadto stanowią ukłon w stronę tradycyjnego rzemiosła w stylu gustawiańskim.

Piec kaflowy w salonie

Piec kaflowy to niezwykle uniwersalny sposób ogrzewania mieszkania – jeśli twoje lokum urządzone jest w nowoczesnym duchu, nie musisz rezygnować z tego pięknego elementu wyposażenia. Wystarczy, że dobierzesz do wystroju danego wnętrza odpowiednie kafle, które stworzą bryłę pieca i nadadzą jej unikalny charakter. Piece kaflowe najczęściej spotyka się w salonach i kuchniach, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by ozdobić nimi takie pomieszczenia jak gabinet, sypialnia czy łazienka.

..  Piecyk koza – dodatkowe ogrzewanie mieszkania >>>

Kafle kominkowe – pomysł na obudowę kominka

Marzysz o piecu kaflowym, ale jest to raczej niemożliwe? Skorzystaj z innego rozwiązania, które we wnętrzach zapewnia podobny efekt dekoracyjny. Ceramiczne kafle kominkowe, z których tradycyjnie budowano kuchnie i piece kaflowe, mogą posłużyć jako dobry materiał na obudowę kominka. Poza walorami dekoracyjnymi mają też te praktyczne, a mianowicie świetnie akumulują ciepło. Dzięki temu dłużej podtrzymają wyższą temperaturę, gdy palenisko już wygaśnie.

Do wyboru mamy różnorodne kafle kominkowe: gładkie i jednobarwne, albo też z ciekawym wzorem i ozdobą fakturą. Dzięki temu bez problemu znajdziemy takie, które będą pasować do wystroju. Warto rozejrzeć się za nimi w lokalnych manufakturach ceramicznych albo kaflarniach, tak by upolować autentyczne perełki rzemieślnicze.

Zobacz piękne wnętrze z piecem kaflowym w roli głównej!

Pomysły na ogrzewanie domu - GALERIE ZDJĘĆ

Biokominek w stylu eko