Schody w salonie: jak wpasować schody w aranżację pokoju dziennego?

2017-07-02 21:35

W aranżacjach pokojów dziennych czasami pojawia się specyficzny element wyposażenia, jakim są schody. Jak zaplanować schody w salonie? To dobre rozwiązanie dla osób, które preferują otwarte, przestronne wnętrza, jednak ma ono również swoje wady. Włączenie klatki schodowej do projektu salonu nie jest proste, dlatego podpowiadamy, jak to zrobić.

Spis treści

  1. Schody w salonie: wady i zalety umieszczania schodów w pokoju dziennym
  2. Schody w salonie: włączanie schodów do aranżacji pokoju dziennego
  3. Schody w salonie a funkcjonalność
  4. Schody w salonie: wylewane czy samonośne?
  5. Schody drewniane, metalowe lub szklane w salonie
  6. Schody drewniane: WIDEO poradnik
  7. Salon w stylu nowoczesnym: GALERIE ZDJĘĆ

Dzięki schodom przestrzeń salonu staje się większa i zyskuje na otwartości. Jednocześnie otwarty na klatkę schodową pokój dzienny musi przyjąć na siebie dodatkową funkcję, co może negatywnie wpłynąć na jego przytulność i prywatny charakter. To rozwiązanie posiadające zarówno zalety, jak i wady, istnieje jednak kilka sposobów na to, by zneutralizować jego niekorzystne aspekty. Schody wewnętrzne muszą być przede wszystkim wygodne i bezpieczne oraz odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia. Ważny jest nie tylko kształt schodów, ale i materiały, z których zostaną wykonane.

Schody w salonie: wady i zalety umieszczania schodów w pokoju dziennym

Jedną z głównych zalet umieszczania schodów w pokoju dziennym jest oszczędność przestrzeni w innych pomieszczeniach oraz możliwość zyskania dodatkowego miejsca (pod schodami, o ile zdecydujemy się na niezabudowaną ich konstrukcję) do zagospodarowania. Dzięki schodom przestrzeń salonu staje się większa i zyskuje na otwartości, ponadto otwarcie pokoju dziennego na klatkę schodową wpływa pozytywnie na poczucie połączenia obu kondygnacji domu lub mieszkania w jedną całość.

Nie przegap: Zabudowa pod schodami - jak ją zaplanować? >>>

Jeśli postawimy na schody otwarte, uwalniając je spomiędzy ścian, zdecydowanie podniesiemy ich ergonomię – to rozwiązanie pozwoli nam na swobodne wnoszenie masywnych przedmiotów (na przykład mebli) na piętro, co przy zamkniętej klatce schodowej często stanowi problem. Co więcej, schody w salonie urozmaicają przestrzeń, a w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, mogą one stanowić pełnoprawną dekorację naszego wnętrza.

Podstawową wadą tego rozwiązania jest fakt, że pokój dzienny staje się miejscem komunikacji – przybiera rolę holu, co może skutkować utratą przytulności i prywatnego charakteru. Minusem otwartych schodów w salonie jest również brak izolacji między głośną strefą dzienną a cichą nocną (zakładając, że sypialnia czy pokój dziecka znajdują się na piętrze).

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Schody w salonie: włączanie schodów do aranżacji pokoju dziennego

By uniknąć całkowitego pozbawienia pokoju dziennego przytulności i prywatnego charakteru, schody najlepiej jest umieszczać przy wejściu do tego pomieszczenia. W ten sposób nie wprowadzamy ciągu komunikacyjnego w głąb wnętrza, co sprawia, że oddalone od klatki schodowej strefy salonu są nadal kameralne.

Jeśli obawiasz się, że hałas z pokoju dziennego będzie zanadto niósł się na piętro, na przykład do pokoju dziecięcego, odgródź otwartą klatkę schodową od salonu za pomocą jakiegoś mebla, najlepiej o otwartej konstrukcji (dwustronny regał), by za bardzo nie zamykać przestrzeni. Rozwiązanie to ma jednak wadę, jaką jest utrudnienie wnoszenia masywnych przedmiotów na piętro.

Postawienie na wiszącą, ażurową konstrukcję schodów pozwala na zyskanie dodatkowego miejsca (pod schodami) do zagospodarowania i powiększa optycznie wnętrze.

Klatka schodowa może być efektownym, wybijającym się wizualnie elementem wystroju lub wręcz przeciwnie – wtapiającą się w tło częścią aranżacji. Wybierając schody do pokoju dziennego, pamiętaj też o tym, by były one dopasowane stylistycznie do reszty aranżacji. W przeciwnym wypadku, bez względu na to, jakie zabiegi zastosujesz, całość nie będzie prezentować się dobrze.

Schody w salonie a funkcjonalność

Schody powinny być wygodne i do tego zdobić wnętrze. Co do wygody, nie ma wątpliwości, że trzeba słuchać fachowców. Biorąc pod uwagę wysokość pomieszczenia, przeliczą nam, ile będzie potrzebnych stopni, by schody miały stopnie odpowiedniej głębokości (25-29 cm) i były odpowiedniej wysokości (15-20 cm). Musimy wziąć pod uwagę to, czy są to schody umożliwiające przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami użytkowymi w domu, czy schody na poddasze lub do piwnicy. Te ostatnie mogą być trochę bardziej strome, ponieważ rzadko z nich korzystamy. Jednak schody w mieszkaniu, które są schodami głównymi powinny być jak najbardziej komfortowe.

Pamiętajmy również o pozostawieniu przepisowej wysokości użytkowej 2 m (czasem trzeba wnieść na górę coś większego). Najwygodniejsza wysokość stopni dla człowieka przeciętnego wzrostu to ok. 17 cm. Niższe powodują, że „drobimy” krok i wchodzimy co drugi stopień, natomiast wysokie, czyli 19-20 cm, są po prostu męczące. Szerokość stopni ma znaczenie przy schodach zabiegowych, ponieważ najwęższe części przy „duszy” schodów są po prostu niewygodne, a przez to stają się nieużyteczne. Idąc na rozmowę z fachowcem, powinniśmy wiedzieć, jakie schody nam się podobają. Łatwiejsze będą uzgodnienia. Oczywiście może okazać się, że nasze wymarzone schody technicznie będą niewykonalne w zastanych warunkach, wtedy wspólnie szuka się innego, jak najbardziej zbliżonego rozwiązania.

Schody w salonie: wylewane czy samonośne?

Jedne i drugie potrafią być bardzo efektowne, z przewagą chyba jednak dla samonośnych. Jak to się dzieje, że wytrzymują one nie tylko swój ciężar, ale i nasz? Na szczęście to już problem tylko konstruktorów. Zaletą schodów wylewanych jest natomiast to, że możemy zabudować przestrzeń pod nimi i nie „dudnią” podczas chodzenia. Schody samonośne wraz z niebanalną balustradą będą na pewno ciekawym elementem wnętrza.

Zobacz też: Nowoczesne wnętrza - inspirujące ZDJĘCIA >>>

Schody drewniane, metalowe lub szklane w salonie

Jeśli decydujemy się na schody w salonie, powinny być dekoracyjne i pasować do stylu domu. Tutaj wszystko ma znaczenia, np. z czego są zrobione schody i jakie będą balustrady. Mogą być to schody nowoczesne lub klasyczne.

Nowoczesne schody w salonie wykonuje się z metalu, drewna lub ze szkła. Mogą mieć industrialny charakter, z ażurowymi, w tym metalowymi balustradami. Inna opcja to schody drewniane, samonośne, zakotwione w ścianie tylko z jednej strony. Takie schody dobrze jest robić na etapie budowy.

Niezwykle dekoracyjne są schody szklane - bardzo lekkie optycznie, niezabierające cennego światła. Są jednak znacznie droższe od pozostałych i trudniejsze w utrzymaniu. Ale dla wielbicieli nowoczesnego designu to po prostu „must have”.

Dla miłośników klasyki dobrym rozwiązaniem są schody wylewane, obłożone drewnem z dekoracyjną, kutą balustradą. W stylu rustykalnym sprawdzą się schody wylewane obłożone terakotowymi płytkami.

Schody drewniane: WIDEO poradnik

Obejrzyj wideo, jak wyglądają etapy montażu schodów drewnianych. Na co zwrócić uwagę, by schody były ładne, praktyczne i bezpieczne?

Salon w stylu nowoczesnym: GALERIE ZDJĘĆ

Schody w salonie znakomicie prezentują się właściwie w każdym stylu. Ale to w nowoczesnych wnętrzach cieszą się największym uznaniem. Co to jednak znaczy "salon nowoczesny"? Odpowiedź znajdziesz na zdjęciach.

Nasi Partnerzy polecają