Sufit napinany w mieszkaniu - ceny, opinie, montaż, ciekawe aranżacje

2022-02-22 14:27

Sufit napinany to oryginalny pomysł na wykończenie sufitu – wygląda jak naciągnięta tkanina. Cena sufitu napinanego nie jest jednak niska. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Przedstawiamy praktyczny poradnik - sufit napinany we wnętrzu: cena, opinie, montaż, inspirujące zdjęcia.

Sufit napinany w mieszkaniu zdjęcie
Autor: Sylwester Rejmer Sufit napinany w salonie: ciekawy projekt wnętrza.

Spis treści

  1. Co to jest sufit napinany?
  2. Sufit napinany: cena
  3. Sufit napinany: opinie
  4. Sufit napinany: montaż
  5. Sufit napinany: efektowny element aranżacji wnętrz
  6. Sufit napinany i inne ciekawe aranżacje sufitu - galeria inspiracji

Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany, inaczej naciągany, jest płaszczyzną elastycznego materiału (folia PCV), który rozpina się na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Montaż sufitu napinanego jest szybki i czysty. Materiał do budowy sufitu mieści się w niewielkiej torbie podróżnej. Jego montaż zależnie od wielkości wnętrza trwa od kilku do kilkunastu godzin, a więc znacznie krócej niż popularnego sufitu podwieszanego z płyt g-k, którego budowa zajmuje kilka dni, wiąże się z wyniesieniem wszystkich rzeczy z pomieszczenia i z uciążliwym pyleniem.

Sprawdź też: Pokój dzienny inspiracje: 16 pomysłów na wystrój. Kolory i GALERIA ZDJĘĆ >>

Sufit napinany wykonany jest z materiału wodo- i ognioodpornego oraz łatwego do czyszczenia. We wnętrzach mieszkalnych pojawia się rzadko. Ale na pewno jest to efektowny element aranżacji salonu czy sypialni.

Sufit napinany: cena

Koszt 1 m2 sufitu napinanego wraz z jego montażem wynosi minimum 100 zł. Cena sufitu napinanego zależy od rodzaju tkaniny i koloru. Najtańszy jest w wersji matowej, w kolorze białym.

Zobacz także: Sufit kolorowy. Pomysły na wykończenie sufitu>>

Sufit napinany: opinie

Sufit napinany to oryginalny, ale dość drogi pomysł na wykończenie wnętrz. Dzięki wyborowi odpowiedniej barwy folii (występuje w pełnej gamie kolorystycznej), jej struktury i przepuszczalności światła możemy wzbogacić aranżację wnętrza. By optycznie powiększyć małe mieszkanie, stosuje się sufit napinany odbijający światło. Żeby uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny, można wybrać sufit napinany w wersji z nadrukiem. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Możliwe jest też podświetlenie sufitu napinanego, co daje rozproszone, miękkie światło w mieszkaniu. Folia, z której wykonuje się sufit napinany, wpływa na akustykę wnętrza: dźwięk staje się czystszy i wyraźniejszy.

Sufit napinany może mieć też funkcję maskującą. Można pod nim ukryć np. system oświetleniowy, głośniki, czujniki przeciwpożarowe, klimatyzację, popękany stary tynk, nierówny strop lub nieestetyczne rury instalacyjne. Wszystkie te instalacje warto przemyśleć przed zamontowaniem sufitu, by zapewnić sprzętowi wymagana przestrzeń.

Polecamy: Naprawiamy pęknięcie na suficie - jak wyrównać sufit KROK PO KROKU>>

Sufit napinany: montaż

Elementy sufitu są przygotowywane na zamówienie na podstawie pomiarów wnętrza. Należy dokładnie zmierzyć nie tylko ściany, ale i wszystkie przekątne pomieszczenia. Jest to niezwykle ważne, bo ściany bywają często nierównoległe. Dane te są potem wprowadzane do programu komputerowego, według którego powstaje rzut pomieszczenia.

Materiał na sufit napinany jest wycinany i obszywany obwodowo gumowymi zaczepami potocznie nazywanymi harpunami. Czas oczekiwania na gotowy produkt wynosi kilka tygodni od złożenia zamówienia. Montaż sufitu wymaga pewnej wprawy, bo przy napinaniu dość łatwo można uszkodzić materiał. Najlepiej powierzyć to przeszkolonemu wykonawcy, choć możliwy jest też samodzielny montaż.

Na ścianach po obwodzie pomieszczenia mocujemy aluminiowe listwy. Stanowią one stelaż pod sufit. Zanim przystąpimy do napinania sufitu, podwieszamy go na klamrach mocowanych do rogów pomieszczenia. Podwieszanie rozpoczyna się od miejsca ściśle określonego przez producenta, gdyż sufit jest złożony w takiej kolejności, w jakiej ma być napinany. Następnie mocuje się go w rogu po przekątnej. W dalszej kolejności zaczepia się klamry w następnym rogu i znów po jego przekątnej. Kiedy cały sufit wisi na klamrach, za pomocą nagrzewnicy gazowej ogrzewa się pomieszczenie. Pod wpływem temperatury materiał sufitu zwiększa swoją objętość. Można go wtedy łatwo wpiąć w aluminiowe listwy ścienne.

Aby nie uszkodzić materiału, do wpinania używa się specjalnie wyprofilowanego narzędzia. Po napięciu całego sufitu w szczeliny między ścianą a sufitem wciska się plastikowe listwy maskujące. Zapobiegają one dostaniu się insektów i kurzu do przestrzeni między sufitem a stropem. Sufitu napinanego nie maluje się, jego konserwacja polega na odkurzaniu go – można go też delikatnie myć. Materiał można wielokrotnie demontować i ponownie naciągać, co umożliwia serwisowanie instalacji w zamkniętej sufitem przestrzeni. Nawet jeżeli zdarzy się jakaś poważniejsza awaria, taka jak zalanie łazienki na piętrze – można wypiąć część materiału, wylać wodę i ponownie go napiąć.

Zobacz też: Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby na wyciszenie podłogi, drzwi, ścian, okien, sufitu>>

Sufit napinany: efektowny element aranżacji wnętrz

Dzięki wyborowi odpowiedniej barwy folii (wybór kolorów jest ogromny), jej struktury i przepuszczalności światła możemy wzbogacić aranżacje wnętrza. Stosując taki rodzaj sufitu, możemy nawet optycznie podwyższyć wnętrza – wybierając folie odbijająca światło. Wersja z nadrukiem zapewni ciekawy element dekoracyjny we wnętrzu.

Aranżacja wnętrz z nowoczesnym sufitem napinanym na pewno nabierze ciekawego charakteru.

Sufit napinany i inne ciekawe aranżacje sufitu - galeria inspiracji

Sufit napinany: optyczne powiększenie pomieszczenia