Oświetlenie w sypialni: praktyczny poradnik

2014-07-10 14:24

Jakie wybrać oświetlenie sypialni? Sypialnia jest pomieszczeniem, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania mieszkania, ponieważ jej główną funkcją jest zapewnienie nam odpowiednich warunków do snu i wypoczynku. Przybliżamy kilka pomysłów, o których warto pamiętać podczas planowania aranżacji oświetlenia w sypialni.

Spis treści

  1. Oświetlenie w sypialni: barwa światła
  2. Oświetlenie w sypialni: rodzaje oświetlenia

Planując aranżację oświetlenia sypialni, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, takich jak natężenie i temperatura barwowa światła, rodzaj, ilość i rozmieszczenie źródeł światła oraz stylistyczna spójność elementów oświetlenia (lampy, kinkiety, lampy stojące) z resztą wystroju sypialni.

Oświetlenie w sypialni: barwa światła

Temperatura barwowa źródeł światła oraz wskaźnik oddawania kolorów (Ra) to jedne z podstawowych czynników w aranżacji oświetlenia w sypialni. Informacje o nich znajdziesz na opakowaniach żarówek. O ile nowoczesne wnętrza, w których dominują biel i chłodne barwy, wręcz wymagają zimniejszego światła o barwie dziennej (5000-6500 K) lub chłodnobiałej (4000-5000 K), to sypialnia w tradycyjnej kolorystyce potrzebuje cieplejszego, bardziej miękkiego światła (2700-3500 K). Jeśli twoja sypialnia łączy elementy chłodnego wystroju minimalistycznego z detalami w cieplejszej kolorystyce, możesz pójść na kompromis i zastosować źródła światła, których barwa plasuje się w przedziale 3500-4000 K. Należy też pamiętać, że im chłodniejsza barwa światła, tym wyższe powinno być jego natężenie.

Kryształowy włącznik światła: ZOBACZ!

Oświetlenie w sypialni: rodzaje oświetlenia

Oświetlenie ogólne powinno równomiernie rozjaśniać całe wnętrze sypialni tak, by w jednym kącie pokoju można było swobodnie przeglądać zawartość szafy, a w innym robić makijaż. Mogą być to lampy sufitowe (na przykład takie z kloszami rozpraszającymi światło) lub spoty montowane w suficie podwieszanym, które nie zajmują miejsca na stoliku czy podłodze. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia, nie zapomnij o zamontowaniu włącznika przy wejściu do sypialni. Jeśli powyższa opcja ci nie odpowiada, postaw na rozmieszczenie w sypialni kilku oddzielnych punktów świetlnych, na przykład kinkietów na ścianach i lampki nocnej przy łóżku. Wyjątkowego nastroju nadadzą sypialni światełka, którymi zwykle zdobi się choinkę, oświetlenie wnękowe, czyli dwa w jednym – schowki i lampy, czy lampki schowane za panelem zrobionym z płyty meblowej lub sklejki oklejonej tapetą. Pod panelem i we wnękach sypialni do oświetlenia użyj LED-ów – są energooszczędne i nie nagrzewają się.

Gdzie montować włączniki i gniazda: praktyczne porady!

Nasi Partnerzy polecają