Bardzo ciepła kołdra zimowa. Jaka jest najlepsza kołdra na zimę?

2023-12-26 8:00

Gdy temperatura na zewnątrz spada, powinniśmy zadbać o ciepłą kołdrę zimową. Pod jaką kołdra najlepiej spać? Które kołdry są najcieplejsze? Z czego kołdra na zimę? Kluczowy jest rodzaj wypełnienia, przyjrzeliśmy się więc różnym materiałom.

Spis treści

  1. Zimowa kołdra puchowa
  2. Czy kołdrą wełniana jest ciepła?
  3. Kołdra syntetyczna
  4. Kołdra na zimę - niestandardowa
  5. Zobacz też: Pomysły na ściany w sypialni - 19 pięknych zdjęć. Czym wyłożyć ścianę za łóżkiem?

Zarówno latem, jak i zimą nasze organizmy mają inne potrzeby cieplne podczas snu. Stąd często decydujemy się na dwie różne kołdry – letnią oraz zimową. Producenci kołder idą nawet o krok dalej i oferują trzeci rodzaj kołder, czyli wiosenno-jesienne. Czy aż tyle ich potrzebujemy? Tu już wchodzą w grę indywidualne upodobania. Ale jeśli decydujemy się na specjalną kołdrę zimową, dokładnie sprawdźmy, z czego jest wykonana.

Zimowa kołdra puchowa

Dość ciężka, gruba, puszysta – takie najczęściej skojarzenia przynosi ciepła kołdra na zimę. Ma to oczywiście swoje wyjaśnienie w tradycji, czyli kołdrach puchowych i pierzynach używanych od dawien dawna. Gospodynie domowe mogły też szybko zamienić kołdrę zimową w letnią, zabierając ze środka część puchu.

Kołdra puchowa ma wypełnienie z gęsiego puchu, często z domieszką pierza. Sam puch to rodzaj lekkich piór, o cienkiej osi i delikatnych promieniach. Ptakom zapewnia dobrą izolację cieplną, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest do produkcji kołder i pierzyn. Oprócz kołder puchowych gęsich spotkamy też te z kaczego puchu.

Ciepła kołdra puchowa ma jednak swoje ograniczenia. Przede wszystkim chodzi o higienę – w środku mogą się gromadzić różne drobnoustroje i alergeny, dlatego tego rodzaju kołdry na zimę muszą unikać alergicy. Najlepiej, jeśli pióra puchowe są specjalistycznie wyprane oraz wysterylizowane, zanim trafią do kołdry.

Przeczytaj też: Jak urządzić sypialnię? Jaka sypialnia jest modna? Przytulna sypialnia - inspiracje

Czy kołdrą wełniana jest ciepła?

Kolejny przykład wykorzystania naturalnego materiału to kołdra wełniana. Najlepszy komfort cieplny zapewnia wełna owiec nowozelandzkich i merynosów. Te gatunki żyją w warunkach o bardzo dużych wahaniach temperatury. Dlatego włókna wełny w pełni dostosowują się i do chłodu (rozszerzają się), i do ciepła (wtedy się kurczą). Kołdra wełniana nie tylko świetnie zatrzymuje ciepło, lecz także pozwala skórze oddychać. Ponadto zapewnia korzystny dla zdrowia mikroklimat, eliminując z powietrza szkodliwe jony dodatnie.

Trudnością w przypadku kołdry wełnianej jest konieczność bieżącej konserwacji, a także specjalistycznego prania. Oprócz kołder z wełny owczej znajdziemy też produkty z wełny wielbłądziej oraz alpaki (obydwie są, niestety, znacznie droższe) o równie dobrych właściwościach cieplnych, a przy tym milsze w dotyku.

Warto wiedzieć: wybierajmy kołdry ze znakiem Woolmark. Poświadcza on to, że produkt wykonano w 100% z włókien wełnianych bez żadnej domieszki.

Polecamy też: Kołdra obciążeniowa: co to jest i jak dobrać. Na co pomaga i czy warto kupić kołdrę obciążeniową?

Kołdra syntetyczna

Taka kołdra zimowa to świetny wybór dla alergików. W wypełnieniu syntetycznym nie namnażają się bowiem roztocza ani inne nieprzyjazne dla zdrowia mikroorganizmy. Ponadto taka kołdra na zimę jest lżejsza niż puchowa czy wełniana, a także łatwiejsza w praniu. Kolejna korzyść: często niższa cena.

Świetne właściwości ma np. kołdra silikonowa. Wypełnienie doskonale podtrzymuje ciepło, a jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci. Dlatego nie pocimy się podczas snu. Często producenci kołder mają własne nazwy do tworzywa syntetyczne, którymi wypełnione są kołdry. Przeważnie spotkamy różne wcielenia poliestru, np. z dodatkiem bawełny.

Kołdra na zimę - niestandardowa

W sklepach znajdziemy kołdry o różnych, niekiedy intrygujących nazwach ich właściwości. Wiąże się to ze stałym rozwojem technologii oraz nowinkami w tym zakresie. Na przykład możemy trafić na kołdrę, która… szybko się grzeje (mniej więcej trzy razy szybciej w porównaniu do tradycyjnych kołder). We włóknach znajdują się bowiem minerały, które zamieniają ciepło ciała w energię podczerwieni, a ta błyskawicznie wędruję.

Kolejnym ciekawym produktem są kołdry termiczne, czyli jak sama nazwa wskazuje – świetne na zimę. Nie musimy się też martwić, że działają jak termos, ponieważ wyposażone są w specjalną warstwę oddychającą. Spotkamy też kołdry 2 w 1, czyli letnie i zimowe. Zwykle składają się z 2 kołder połączonych np. rzepami. Jedna jest letnia, druga bardziej wiosenno-jesienna, a obydwie w duecie zamieniają się w zimową.

Zobacz też: Pomysły na ściany w sypialni - 19 pięknych zdjęć. Czym wyłożyć ścianę za łóżkiem?

Nasi Partnerzy polecają