Kołdra antyalergiczna. Wybieramy najlepszą kołdrę dla alergika

2022-01-28 14:36

Kołdra antyalergiczna zyskuje coraz szersze grono zwolenników – nic dziwnego, ponad 40% Polaków cierpi na różnego typu alergie. Uczulenie na kurz i roztocza to problem, który dotyka tysięcy osób, dlatego dobranie odpowiedniej pościeli może być zbawienne dla zdrowia i zapewnić komfortowy sen. Jak wybrać kołdrę dla alergika? Które kołdry uczulają?

pościel dla alergika
Autor: VOX Kołdra dla alergika nie tylko nie uczula, ale również może chronić przed roztoczami.

Spis treści

  1. Które kołdry uczulają?
  2. Czym różni się zwykła kołdra od kołdry antyalergicznej?
  3. Jaką kołdrę antyalergiczną wybrać?
  4. Wypełnienie kołdry antyalergicznej
  5. Jak dbać o kołdrę antyalergiczną?
  6. Kołdra antyroztoczowa

Które kołdry uczulają?

Kołdry, które uczulają to najczęściej te o naturalnym wypełnieniu. Puch czy pierz, a w niektórych przypadkach także i wełna – to materiały, które mogą przysporzyć alergikowi wielu problemów, dlatego odradza się spania pod kołdrą z tego typu wypełnieniem.

Puch czy pierze bardzo łatwo przyciągają roztocza kurzu domowego, grzyby i bakterie – i niestety pozbyć się roztoczy z puchowej kołdry nie jest już tak łatwo.

Na szczęście kołdra antyalergiczna jest coraz bardziej popularna na polskim rynku – można ją kupić już niemal w każdym sklepie z kołdrami i poduszkami. Kołdra antyalergiczna może w dużej mierze pomóc w walce z alergią i zapobiec rozwojowi roztoczy, bakterii i grzybów.

Czym różni się zwykła kołdra od kołdry antyalergicznej?

Kołdra antyalergiczna różni się od tradycyjnej kołdry przede wszystkim wypełnieniem. Klasyczna kołdra jest wypełniona puchem, pierzem lub wełną – kołdra antyalergiczna charakteryzuje się specjalnym, syntetycznym wypełnieniem, które nie uczula, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, zatrzymuje ciepło i minimalizuje ryzyko osiadania kurzu i rozprzestrzeniania się roztoczy.

Kołdra antyalergiczna w odróżnieniu od tradycyjnej jest lżejsza i można ją prać w pralce w wysokich temperaturach. Łatwość w utrzymaniu czystości to duża zaleta kołder dla alergików.

Jaką kołdrę antyalergiczną wybrać?

Wybierając najlepszą kołdrę antyalergiczną, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które świadczą o dobrej jakości tego typu kołdry.

Przede wszystkim kołdra antyalergiczna powinna mieć odpowiednie atesty i certyfikaty – jednym z najważniejszych jest OEKO-TEX standard 100, który poświadcza, że produkt jest wysokiej jakości i ma wszystkie niezbędne testy.

Oprócz atestów i certyfikatów, wybierając kołdrę dla alergika, warto zwrócić uwagę na cztery cechy każdej dobrej kołdry antyalergicznej:

  1. Przepływ powietrza – najlepsza kołdra antyalergiczna musi „oddychać”, czyli zapewniać doskonałą izolację cieplną oraz ograniczać potliwość w nocy
  2. Wypełnienie – kołdra antyalergiczna powinna mieć wypełnienie z włókien syntetycznych
  3. Utrzymanie czystości – syntetyczne wypełnienie kołdry antyalergicznej pozwala na pranie w domowych warunkach w dość wysokich temperaturach bez obawy o zniszczenie kołdry
  4. Poszycie – kołdra dla alergików powinna mieć poszycie bawełniane, które nie elektryzuje się, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i zapobiega poceniu się w nocy; na rynku popularne staje się również poszycie bawełniane z dodatkiem włókna bambusowego – bambus jest odporny na grzyby, bakterie i pleśń, jest naturalnie hipoalergiczny

Wypełnienie kołdry antyalergicznej

Jak już wspomnieliśmy, kołdra antyalergiczna najlepiej spełnia swoją funkcję, jeśli ma w sobie materiał syntetyczny. Na polskim rynku mamy kilka rodzajów wypełnienia kołder dla alergików:

  • silikonowe – wypełnienie to jest sprężyste i wytrzymałe, cieszy się ogromną popularnością wśród alergików, gdyż nie uczula i zapobiega rozwojowi roztoczy i bakterii; taką kołdrę antyalergiczną można prać w wysokich temperaturach
  • lateksowe – lateks blokuje rozwój roztoczy, doskonale dostosowuje się do kształtu ciała śpiącego
  • jedwabne – kołdra antyalergiczna z jedwabiu to produkt ekskluzywny, za który trzeba słono zapłacić; jedwab to materiał naturalnie hipoalergiczny, nie gromadzi kurzu, chroni przed roztoczami, a przy tym jest lekki, przyjemny w dotyku i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza
  • bambusowe – coraz chętniej używa się włókien bambusowych do produkcji kołder antyalergicznych, ponieważ bambus wykazuje właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne

Jak dbać o kołdrę antyalergiczną?

Dbanie o kołdrę antyalergiczną nie jest trudne, co wynika z jej przeznaczenia. Alergicy muszą prać kołdry i poduszki częściej niż osoby, które nie zmagają się z alergią. Specyfika kołder antyalergicznych sprzyja częstym zabiegom pielęgnacyjnym – są one lekkie i bardzo wytrzymałe.

Kołdrę antyalergiczną można prać w warunkach domowych w wysokich temperaturach (roztocza giną w temperaturze 60 stopni). Do prania kołdry antyalergicznej wystarczy niewielka ilość proszku – zbyt duża może sprawić, że nie zostanie w całości wypłukany.

Po wypraniu zaleca się rozłożyć kołdrę na suszarce na płasko i pozwolić jej wyschnąć w naturalny sposób. Prać kołdrę antyalergiczną należy nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Kołdra antyroztoczowa

Wypełnienie i poszycie kołdry antyroztoczowej jest wykonane ze specjalnych materiałów, które mają za zadanie ograniczyć przenikanie roztoczy do wnętrza kołdry oraz uniemożliwienie rozwoju tych pasożytów.

Dobrą alternatywą dla wszystkich rodzajów kołder, poduszek i koców w walce z roztoczami może okazać się odkurzacz do materacy z lampą UV. Odkurzacz do roztoczy dzięki wbudowanej lampie UV zabija 99% roztoczy z powierzchni, które najchętniej kolonizowane są przez te niewidoczne pasożyty, a więc materacy, kołder, poduszek czy dywanów. Odkurzacz jest niewielki i lekki, a ponadto niedrogi – zakup nie nadwyręży domowego budżetu.

Stwórz przytulną sypialnię. Oto nasze propozycje na urządzenie sypialni

Nasi Partnerzy polecają