Lampa lawa: pomysł na kreatywne oświetlenie

2020-06-26 10:22

Wśród ikonicznych lamp są takie, które budzą skrajne emocje wśród koneserów dobrego designu. Należy do nich lampa lawa – dekoracyjna lampa niezwykle popularna w latach 60., która przeżywa obecnie swój wielki powrót.

Lampa lawa
Autor: GettyImages Lampa lawa to powracający do łask symbol lat 60.

Spis treści

  1. Lampa lawa – historia powstania
  2. Futurystyczny design lampy z lawą
  3. Jak zrobić lampę z lawą?
  4. Lampa lawa w aranżacji pomieszczeń

Lampa lawa (ang. lava lamp) składa się z dwóch części – podstawy, w której umieszczona jest żarówka, oraz szklanego klosza przypominającego swoim kształtem butelkę. W kloszu znajduje się ciecz oraz wosk, który po podgrzaniu przez żarówkę topi się, co przekłada się na niepowtarzalne efekty barwne. Obserwowanie morficznej, płynnej substancji o wyglądzie lawy uspokaja i relaksuje. Organiczne cząstki przypominające pęcherze lub bąble oddzielają się od siebie, unoszą w górę i opadają w dół, tworząc oryginalny klimat.

Lampa lawa – historia powstania

Lampa z lawą została wynaleziona w 1963 roku przez brytyjskiego przedsiębiorcę Edwarda Craven Walkera. Inspiracją do zaprojektowania lampy z lawą był widok minutnika do gotowania jajek w barze w Hampshire w Anglii. Kropla kolorowej cieczy unosiła się, kiedy jajko było gotowe. W skład lampy autorstwa Walkera wchodziło kilkanaście elementów, między innymi olej i wosk. Lampa elektryczna podgrzewała wosk, którego topienie powodowało odrywania się morficznej cząstki i wędrowanie wewnątrz klosza lampy. Początkowo lampy wykonywane były ze szklanych butelek po soku pomarańczowym, oferowane były lampy z czerwoną lub białą „lawą” oraz żółtą bądź niebieską cieczą. Oryginalna lampa lawa produkowana jest do dziś przez firmę Mathmos, której założycielem był jej wynalazca.

..  Lampa solna – poznaj jej zalety >>>

Futurystyczny design lampy z lawą

Lampa z lawą to symbol lat 60., nieodzowny element wnętrz z tamtej epoki. W architekturze tego okresu panował styl futurystyczny, czerpiący inspirację z postępu technicznego i wyrażający fascynację lotami w kosmos. Kształt klosza lampy z lawą przypomina rakietę; jego krzywoliniowa i opływowa forma doskonale wpisuje się w ówczesny trend stylistyczny. Wynalazek Walkera był produktem, który wyprzedzał epokę hippisów i psychodelii. Efekty wizualne występujące w lampie z lawą mogły nieść skojarzenie z tymi uzyskanymi po zażyciu substancji psychoaktywnych – wywołujących wielobarwne efekty wizualne i zmieniające kształt.

Choć oryginalną lampę lawa możemy nabyć na stronie producenta, firmy Mathmos, jej zamienniki dostępne są w sklepach internetowych oraz stacjonarnych – oświetleniowych, z gadżetami oraz artykułami wyposażenia wnętrz. Wybrane modele lamp z lawą posiadają ściemniacz regulujący natężenie oświetlenia.

Jak zrobić lampę z lawą?

Jeżeli nie chcemy kupować lampy z lawą, możemy zdecydować się na samodzielne wykonanie jej zamiennika. Choć jego działanie będzie ograniczone czasem (musowania tabletki), doświadczenie jest proste i efektowne – możemy powierzyć jego wykonanie dzieciom. Potrzebne elementy to szklana butelka lub inne przezroczyste naczynie, olej roślinny, barwnik (spożywczy lub atrament, tusz), tabletka musująca i woda.

Do naczynia (do wysokości trzech czwartych) wlewamy olej i wrzucamy tabletkę musującą. W osobnej szklance łączymy barwnik z wodą i przelewamy do naczynia. Uzyskany efekt możemy podświetlać strumieniem światła z latarki albo smartfona.

Lampa lawa w aranżacji pomieszczeń

Lampy z lawą mają zastosowanie dekoracyjne, mogą stanowić dodatkowe, pomocnicze oświetlenie pomieszczenia, nie są jednak właściwym źródłem światła do pracy lub czytania. Ze względu na relaksujące właściwości lampa lawa sprawdzi się jako nastrojowe oświetlenie sypialni, klimatyczna lampka nocna, dekoracyjne oświetlenie wnętrz komercyjnych – restauracji, pubów.

Unikatowy kształt ikonicznej lampy dobrze wpisze się w stylistykę wnętrz retro, nawiązujących do historycznego futuryzmu popularnego na Florydzie w latach 60. W pokoju dziecięcym lampa z lawą może służyć jako ciekawy gadżet do kreatywnego oświetlenia pomieszczenia zaaranżowanego na przykład na pokój małego astronauty. Niebieska lampa lawa może stanowić sąsiedztwo akwarium, ponieważ organiczne i płynne kształty „lawy” dobrze komponują się z podwodnym światem.

..  Dodatki wnętrzarskie i praktyczne akcesoria w stylu Star Wars >>>

Nasi Partnerzy polecają