Łóżko chowane w suficie – co to jest i jak działa? Wady i zalety podnoszonych łóżek

2020-02-27 9:06

Łóżko chowane w suficie nieśmiało wkracza na polski rynek. Jako nietuzinkowe i funkcjonalne rozwiązanie, doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na jak największym zaoszczędzeniu przestrzeni. Czy łóżka chowane w suficie to przyszłość polskich mieszkań? Ile kosztują i czy opłaca się w nie inwestować?

Łóżko chowane w suficie
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Łóżka chowane w suficie doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach, ponieważ pozwalają maksymalnie oszczędzić przestrzeń

Spis treści

  1. Łóżko chowane w suficie – jak działa?
  2. Wady i zalety łóżek chowanych w suficie
  3. Jak zapewnić sobie zdrowy sen? O tym warto pamiętać

Łóżko chowane w suficie – jak działa?

Łóżko chowane w suficie na Zachodzie jest chętnie wykorzystywane, zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu. To kreatywne rozwiązanie dość nieśmiało wchodzi na nasz rodzimy rynek, ale możemy oczekiwać, że w ciągu kilku lat na dobre zadomowi się w polskich, nowoczesnych mieszkaniach. Jak działa łóżko chowane w suficie? Tego typu rozwiązanie opiera się na mechanizmie przeciwwagi, dzięki czemu łóżko opuszcza się i podnosi lekko i łatwo. W większości modeli dostępnych na rynku jeden z krótszych boków łóżka jest połączony ze specjalną szyną (lub częściej dwiema szynami) umieszczoną w ścianie, która podnosi łóżko i chowa je w specjalnie wydzielonej wnęce w suficie. Szyna zazwyczaj biegnie wzdłuż ściany lub mechanizm montowany jest w suficie. Opuszczając łóżko, przeciwwaga umieszczona na kolumnie przesuwa się w górę, a ukryte nóżki wysuwają się, dzięki czemu możemy swobodnie postawić łóżko na podłodze i zapewnić materacowi odpowiednią cyrkulację powietrza.

Drugim wariantem łóżka chowanego w suficie jest model wykorzystujący mechanizm z linami. By go zamontować potrzeba bardzo mocnego sufitu, najlepiej betonowego, który utrzyma łóżko. Mechanizm z linami, które wciągają i opuszczają łózko, mocuje się do betonowego sufitu. Zazwyczaj tego typu łóżka mają dodatkowe wzmocnienie w postaci szyny, ale sprawiają wrażenie lżejszych i wyglądają bardziej estetycznie niż standardowe mechanizmy z większymi szynami. Łóżko oparte na mechanizmie z linami nie dotyka podłogi, ale zawieszone jest kilka centymetrów nad nią, dlatego nie potrzebuje nóżek. Solidne liny zapobiegają kołysaniu się łóżka. Niektóre modele łóżek chowanych w suficie wykorzystują silniki elektryczne i są sterowane pilotem. W porównaniu z łóżkami obsługiwanymi przez system mechaniczny, łóżka elektryczne wolniej się podnoszą i opadają, a mechanizm generuje dużo więcej hałasu, co może być problematyczne na dłuższą metę.

Wady i zalety łóżek chowanych w suficie

Łóżko chowane w suficie to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni. Dzięki podnoszonemu łóżku w kilka sekund możemy zamienić sypialnię w dzienny pokój lub salon. Jeżeli marzy się nam piętrowe łóżko lub antresola, możemy podwiesić łóżko na stałej wysokości i wchodzić do niego po drabince bez obaw, że samoistnie opadnie. Łóżko chowane w suficie jest wyposażone w specjalny system bezpieczeństwa, który uniemożliwia opuszczanie go przez dzieci. Ciekawym wariantem łózek chowanych w suficie są modele połączone z regałami, które doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych. Regał z półkami można zapełnić książkami, zabawkami, postawić lampkę nocną i inne drobiazgi.

Niestety, mimo że łóżko chowane w suficie pozwala maksymalnie oszczędzić przestrzeń w mieszkaniu, jest bezpieczne i proste w obsłudze, nie jest wolne od wad. Łóżko chowane w suficie sprawdzi się jedynie w mieszkaniach o wysokim suficie (przynajmniej 2.5 m). Tego typu rozwiązanie będzie wymagało również bardzo mocnych ścian, najlepiej z betonu lub cegły o grubości przynajmniej 10 centymetrów. Dużą wadą łóżka chowanego w suficie jest jego wysoka cena. Nie jest tajemnicą, że łóżko chowane w suficie jest droższe od tradycyjnego łóżka mającego stały kontakt z podłogą. Obecnie podnoszone łóżko to koszt kilku tysięcy złotych (za 8 tysięcy możemy kupić dobrej jakości łóżko z wytrzymałym mechanizmem). Do ceny łóżka należy doliczyć 500-1200 zł za montaż. Ponadto, gdy zamówimy łóżko chowane w suficie, musimy wziąć pod uwagę wydłużony czas realizacji, który może trwać od 2 tygodni do 2 miesięcy. Dopóki podnoszone łóżka nie staną się w naszym kraju czymś powszechnym, będziemy musieli liczyć się z tym, że ich cena będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Jak zapewnić sobie zdrowy sen? O tym warto pamiętać

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić
Nasi Partnerzy polecają