Pokrowiec na materac. Co daje? Czy warto go mieć? Jaki kupić?

2020-01-03 8:19

Pokrowiec na materac błędnie uważa się za zbędny dodatek. Okazuje się, że dobry pokrowiec jest równie ważny co dobry materac. Pokrowiec na materac nie tylko tworzy warstwę ochronną dla materaca, ale również pomaga zadbać o zdrowy sen jego użytkownika, a nawet może pomóc w walce z bezsennością.

Materace Sealy
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Czy pokrowiec na materac jest potrzebny?
  2. Na co zwrócić uwagę wybierając pokrowiec na materac?
  3. Pokrowiec na materac – rodzaje
  4. Pokrowiec na materac dla alergika
  5. Pokrowiec na materac dla noworodka
  6. Pokrowiec na materac dla seniora
  7. Ochraniacz na materac
  8. Jak dbać o pokrowiec na materac?
  9. Dobry materac to dobry sen. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni materac

Czy pokrowiec na materac jest potrzebny?

Kupując materac, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest również pokrowiec. Po co potrzebny jest pokrowiec na materac? Przede wszystkim pokrowce na materace pełnią funkcję ochronną – zabezpieczają materac przed otarciami, plamami czy zabrudzeniami. Ponadto, pokrowiec na materac dzięki materiałowi, z którego został wykonany, skutecznie podwyższa komfort spania i pomaga zadbać o zdrowy sen.

Na co zwrócić uwagę wybierając pokrowiec na materac?

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kupując pokrowiec na materac. O czym warto pamiętać, wybierając pokrowiec na materac?

  1. Czy można zdjąć pokrowiec? Najlepsze pokrowce na materac to te, których zamek obejmuje przynajmniej 3 boki materaca – dzięki temu łatwiej będzie można zdjąć i założyć go po praniu.
  2. Materiał. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany pokrowiec na materac. Najważniejsze, by tkanina była przyjazna w dotyku i zapewniała odpowiednią wentylację. Najczęściej spotyka się pokrowce wykonane z bawełny, poliestru, wiskozy, satyny, kaszmiru, włókien bambusa czy jedwabiu. Pokrowce wykonane z materiałów naturalnych zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, natomiast te wykonane z materiałów sztucznych podnoszą wytrzymałość i żywotność pokrowca
  3. Właściwości antyalergiczne. Pokrowce na materac dla alergików to obecnie najczęściej kupowany typ pokrowców. Niestety, w materacach mogą gromadzić się roztocza i grzyby, może to skutkować reakcją alergiczną czy niewydolnością oddechową – pokrowce antyalergiczne na materac są wzbogacone substancjami bakteriobójczymi i antyalergicznymi
  4. Olejki eteryczne. Niektóre pokrowce na materac nasączone są olejkami eterycznymi, które stopniowo uwalniane są przez pokrowiec i w efekcie poprawiają jakość oraz komfort snu. Jakie olejki eteryczne są dodawane do pokrowców na materac? Najczęściej są to lawenda, eukaliptus i aloes.
  5. Dodatkowa pianka termoelastyczna. Dodatkowa warstwa pianki dopasowuje się do ciała śpiącego poprawiając komfort użytkowania

Pokrowiec na materac – rodzaje

Na rynku dostępne są różne warianty pokrowców na materac, możemy podzielić je na 5 głównych kategorii:

  • antybakteryjny – pokrowiec na materac tworzy barierę dla drobnoustrojów, bakterii, kurzu; jest bakteriobójczy i dzięki swoim właściwościom dłużej zachowuje świeżość
  • ograniczający pocenie – absorbuje wilgotność pochodzącą z ciała śpiącego, kontroluje poziom wilgotności materaca, a przy tym zapobiega rozwojowi bakterii
  • termostatyczny – jego głównym zadaniem jest regulacja temperatury (w zależności od pory roku: w zimie wydziela ciepło, latem pomaga się ochłodzić); nowoczesne pokrowce termostatyczne wykonane są z materiałów używanych do produkcji kombinezonów dla NASA – wypełnione są specjalnymi włóknami, świetnie odprowadzają wilgoć
  • relaksujący – ten typ pokrowca na materac wykazuje właściwości antystresowe, nierzadko jest nasączony olejkami eterycznymi o działaniu kojącym, jak np. lawenda czy aloes; dodatkowo, pokrowce antystresowe są przyjemne w dotyku i skutecznie odprowadzają wodę
  • antyalergiczny – obecnie najbardziej pożądany typ pokrowca na materac; w zależności od wykonania zawiera specjalne substancje lub materiały o działaniu antyalergicznym, np. jony srebra, włókna bambusowe, probiotyki

Czy pokrowiec na materac jest ekologiczny? Na rynku są dostępne pokrowce ekologiczne wykonane w 90% z bawełny – cechuje je wyjątkowa wytrzymałość i komfort użytkowania.

Pokrowiec na materac dla alergika

W materacach łatwo gromadzą się grzyby i roztocza, dlatego najlepszy pokrowiec na materac dla alergika powinien być wzbogacony substancjami bakteriobójczymi i antyalergicznymi. Świetnie sprawdzą się pokrowce z włóknami bambusa, jonami srebra czy te wzbogacone nanotechnologią.

Pokrowiec na materac dla noworodka

Wybierając pokrowiec na materac dla dziecka, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek naszej pociechy – noworodek będzie potrzebował innej ochrony na materac niż dziecko w wieku szkolnym.

Dla noworodka zdecydowanie poleca się nieprzemakalny pokrowiec na materac. Zapewni on bezpieczeństwo i komfort snu maluchowi. Warto również rozważyć zakup antyalergicznego pokrowca na materac dla dziecka – zwłaszcza małe brzdące są narażone na szkodliwe działanie grzybów, roztoczy i innych nieprzyjemnych rzeczy, które mogą kryć się we wnętrzach materaca – antyalergiczny pokrowiec na materac sprawdzi się doskonale.

Pokrowiec na materac dla seniora

Jeśli myślimy nad zakupem pokrowca na materac dla seniora lub osoby obłożnie chorej, zdecydowanie poleca się wybrać nieprzemakalny pokrowiec na materac, który zapewni odpowiednią ochronę i komfort użytkowania. Pokrowiec antystresowy nasączony olejkami eterycznymi również jest dobrym pomysłem dla osoby starszej.

Ochraniacz na materac

Jak zabezpieczyć łóżko przed zmoczeniem, kiedy nie dysponujemy nieprzemakalnym pokrowcem na materac? W takim przypadku świetnie sprawdzi się ochraniacz na materac – zazwyczaj występuje w formie cienkiej maty zakładanej na górną powierzchnię materaca. Ochraniacz na materac jest niczym innym jak dodatkowym zabezpieczeniem materaca (i pokrowca). Mata chroni nie tylko przed zalaniem, ale również kurzem i innymi zabrudzeniami.

Ochraniacz na materac w formie podgumowanej, nieprzemakalnej tkaniny sprawdzi się doskonale, kiedy w domu mamy zwierzęta czy malutkie dziecko.

Jak dbać o pokrowiec na materac?

Główną zaletą pokrowca na materac jest to, że można go zdjąć i wyprać. Zachowanie czystości pokrowca nie powinno stwarzać żadnych problemów. Istnieje kilka sposobów czyszczenia pokrowca na materac, o których warto pamiętać: pokrowiec można odkurzać, prać, a nawet czyścić domowymi sposobami.

Jak odkurzyć pokrowiec na materac?

Najlepiej zrobić to mniejszą, specjalną szczotką dołączoną do zestawu z odkurzaczem. Jeśli nie mamy takiej końcówki, to najlepiej przeczesać pokrowiec szczotką, a później odkurzyć go samą ssawką. Jak często trzeba odkurzać pokrowiec na materac? Zaleca się robienie tego raz w tygodniu, a także za każdym razem przy zmianie pościeli.

Jak prać pokrowiec na materac?

Nie zawsze jest to zadanie łatwe – niektóre pokrowce ważą kilka kilogramów, a umieszczenie ich w pralce może skutkować urwaniem bębna pralki. Niektóre pokrowce dzielą się na części, przez co łatwiej je wyprać. Jeśli nasz pokrowiec na materac jest zbyt duży, by włożyć go do pralki lub w ogóle nie da się go zdjąć z materaca, wtedy można z powodzeniem zastosować pranie parowe.

Jak wyprać pokrowiec na materac domowymi sposobami?

Jeśli nie chcemy używać chemicznych środków do prania, roztwór sody oczyszczonej i wody to dobry wybór. Soda oczyszczona potrafi poradzić sobie nawet z plamami z krwi, a przy tym zabija przykre zapachy i wiążę wodę. Nie należy przesadzać z czyszczeniem pokrowca sodą – zbyt częste używanie tej metody może osłabić tkaninę i doprowadzić do jej niszczenia.

Dobry materac to dobry sen. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni materac