Prześcieradła frotte, bawełniane, jersey. Wybieramy najlepszy materiał na prześcieradło

2021-12-20 7:48

Prześcieradło bawełniane, flanelowe, jersey, frotte czy z satyny? Od nadmiaru dostępnych rodzajów prześcieradeł niejednego może rozboleć głowa. Jak wybrać najlepsze prześcieradło? Który materiał jest trwały, dobrze odprowadza wilgoć i zapewnia największy komfort podczas snu? Podpowiadamy.

Rodzaje prześcieradeł
Autor: NAKphotos/GettyImages Materiał, z którego wykonane jest prześcieradło to coś, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu

Spis treści

  1. Zanim kupimy prześcieradło – o czym warto pamiętać?
  2. Prześcieradła bawełniane, frotte, jersey, poliestrowe i lniane. Które wybrać?
  3. Jak wyposażyć sypialnię? Tego nie może w niej zabraknąć

Zanim kupimy prześcieradło – o czym warto pamiętać?

Prześcieradło to element, którego nie powinno zabraknąć w żadnej sypialni. Każdej nocy tracimy martwy naskórek i włosy, pocimy się – takie warunki sprzyjają pojawieniu się bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów. Prześcieradło jest więc warstwą ochronną, która chroni najcenniejszą rzecz w naszym łóżku, materac.

Prześcieradło ma nam również zapewnić miły i komfortowy sen, dlatego powinniśmy zawsze wybierać materiał, który będzie dla nas najwygodniejszy – nie każdy będzie mógł zasnąć na prześcieradle frotte, podobnie jak nie każdemu spodoba się śliska powierzchnia satynowego prześcieradła. Ważną kwestią przy wyborze prześcieradła jest nie tylko materiał, ale również rozmiar, gramatura i to, czy dany model wyposażony jest w gumkę.

Prześcieradło z gumką ma wiele zalet. Zapewnia większy komfort spania, materiał nie przesuwa się podczas użytkowania, dlatego nie ma potrzeby ciągłego poprawiania prześcieradła. Dla wielu osób prześcieradło bez gumki jest uosobieniem klasy i luksusu, niemniej jednak prześcieradło bez gumki trzeba częściej poprawiać, wygładzać i prasować, ponieważ szybciej się mnie. To dlatego warto dokładnie zmierzyć swój materac, by wybrać odpowiedni rozmiar prześcieradła. Zbyt małe będzie się zwijać i przeszkadzać w spaniu. Zbyt duże może nieestetycznie odstawać i zwisać.

Gramatura to kolejny element, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kupując prześcieradło. Gramatura to nic innego jak ilość splecionych włókien na metr kwadratowy tkaniny. Im gramatura jest większa, tym prześcieradło jest grubsze, cięższe i trwalsze. Najlepiej wybierać prześcieradła oscylujące wokół gramatury rzędu 200-1000g/m2.

Prześcieradła bawełniane, frotte, jersey, poliestrowe i lniane. Które wybrać?

Prześcieradła bawełniane są najpopularniejsze i najchętniej wybierane. Nic dziwnego – bawełna doskonale przepuszcza powietrze i odprowadza wilgoć. Bawełniane prześcieradła są miękkie, zapewniają wysoki komfort użytkowania, są wytrzymałe i dość odporne na rozciąganie. Bawełna to doskonałe materiał dla alergików, ponieważ nie uczula i jest bezpieczna dla skóry. Niestety, materiał ten nie jest wolny od wad. Prześcieradło bawełniane szybko się gniecie, zwija się podczas snu, długo schnie i może być dość drogie.

Najszlachetniejszą odmianą bawełny jest bawełna egipska, z której również wykonuje się prześcieradła. Takie modele cechują się wyjątkową solidnością wykonania, są miękkie, błyszczące i odporne na rozciąganie. Luksusowe prześcieradła z bawełny egipskiej pozwalają skórze oddychać i odprowadzają wilgoć. Ich główną wadą jest wysoka cena.

Prześcieradła frotte wykonane są z bawełny i poliestru. Są stosunkowo tanie, trwałe i miękkie, ale przez swoją charakterystyczną, chropowatą powierzchnię nie każdy jest ich fanem. Prześcieradła frotte warto jednak zaprosić do swojej sypialni, ponieważ są grube, chłonne, doskonałe dla osób, które nadmiernie się pocą. Prześcieradła te świetnie sprawdzają się zimą, zapewniając użytkownikowi dodatkową izolację cieplną.

Konkurencją dla prześcieradeł frotte są modele wykonane z jersey’u (czasem pisane „dżersej”). Jersey to mieszanka bawełny i włókien syntetycznych, która łączy w sobie najlepsze aspekty tych dwóch światów. Prześcieradła jersey są bardzo miłe w dotyku, elastyczne i świetnie izolują ciepło. Dobrze przepuszczają powietrze, są wytrzymałe, ciepłe i przyjazne dla skóry. O ich solidności może świadczyć fakt, że nawet po wielokrotnym praniu nie tracą koloru, sprężystości i nie mechacą się. Niestety, nie należą do najtańszych produktów.

Prześcieradła satynowe są jedyne w swoim rodzaju. Ta błyszcząca tkanina powstaje przez specjalny splot bawełny (tzw. splot atłasowy). Satynowe prześcieradła zapewniają duży komfort snu, są gładkie, lśniące, doskonale przepuszczają powietrze, a podczas upałów dają kojące uczucie chłodu. Prześcieradło wykonane z bawełny satynowej szybko schnie, nie mechaci się i wygląda bardzo luksusowo. Największą wadą jest jego wysoka cena, która dochodzić może nawet do 100 złotych za sztukę.

Prześcieradło z kory to kolejny przykład popularnego materiału, który powstał z połączenia bawełny i syntetyku (w tym przypadku jest to poliester). 80% bawełny i 20% poliestru sprawia, że prześcieradło to cechuje się dużą przepuszczalnością powietrza, jest miłe i przyjemne w dotyku, szybko wysycha, nie mechaci się i nawet po wielu praniach potrafi zachować swoje kolory.

Warto wspomnieć również o prześcieradłach z lnu, które odznaczają się najwyższą wytrzymałością, nie elektryzują się, są antybakteryjne i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Ich największą wadą jest wysoka cena i to, że bardzo łatwo się mną. Mówiąc o prześcieradłach, nie można nie wspomnieć o modelach z poliestru.

Prześcieradła z poliestru są tanie, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto, nie rozciągają się, nie gniotą i nawet po wielu praniach zachowują pierwotny kolor. Poliestrowe prześcieradła mają jednak wiele wad. Wykonane z syntetycznego materiału bardzo łatwo się elektryzują, nie przepuszczają powietrza, nie odprowadzają wilgoci, a ponadto mogą powodować podrażnienia i latem mogą przyklejać się do skóry. Decydując się na poliestrowe prześcieradła, wybierajmy te o gramaturze powyżej 250g/m2.

Jak wyposażyć sypialnię? Tego nie może w niej zabraknąć

Nasi Partnerzy polecają