Podpórki do książek to przydatne akcesoria, szczególnie jeśli mamy otwarte półki na książki. Można kupić gotowe podpórki do książek lub wykonać je samodzielnie. W naszym cyklu zrób to sam pokazujemy jak zrobić prostą podpórkę do książek.

Podpórka do książek zrób to sam: potrzebne materiały

Sposób na przewracające się książki? Podpórka do książek. Zamiast kupować w sklepie możecie wykonać ją sami. Jeśli macie pod ręką tekturowe pudełko i klej, jedynym kosztem będzie kątownik za kilka złotych. Do zrobienia podpórki do książek będą potrzebne następujące materiały:

  • tekturowe pudełko
  • kątowniki
  • klej
  • pędzel
  • ostry nóż
  • linijka, ekierka
  • ołówek

Podpórka do książek zrób to sam: instrukcja krok po kroku

Prezentujemy instrukcję zrób to sam - jak wykonać podpórkę do książek w kształcie domku. Nasze podpórki do książek są zrobione z tektury.

Krok 1. Z tektury wycinamy pięć kwadratów o wymiarach ok. 30 x 30 cm.
Krok 2. Na arkuszach obficie rozprowadzamy pędzlem klej i układamy je warstwami, tak jak wafle na andruty. Całość obciążamy solidnie np. książkami i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia.
Krok 3. Po wyschnięciu, kiedy wartswy tektury są dobrze sklejone, szkicujemy obok siebie dwa domki o podstawie 13 cm, wysokości 26 cm, w tym daszek ma wysokość 6,5 cm (kąt 90°).
Krok 4. Do naszkicowanych konturów podpórki przykładamy linijkę i wycinamy kształt bardzo ostrym nożem trzymając ostrze pod kątem prostym do powierzchni. Wyciągamy wycięte formy domku - nasze podpórki na książki.
Krok 5. Domek nakładamy na kątownik, który z łatwością przebija się przez falistą część tektury. Metalową, wystającą na zewnątrz część kątownika umieszczamy pod książkami, opierając okładki o domek. I podpórka na książki gotowa! Spróbujcie zrobić ją samodzielnie w domu.

Uwagi zrób to sam:
Nóż do wycinania sklejonych warstw tektury musi być bardzo ostry, inaczej tektura będzie się rwać i strzępić. Można najpierw wyciąć domki na podpórki do książek z pojedyńczych arkuszy tektury, a dopiero później je ze sobą skleić, ale w ten sposób trudno równo złożyć krawędzie, a klej może wysączać się bokami, pozostawiając ślady.