Jak zrobić zagłówek do łóżka? Pomysłowy zagłówek tapicerowany krok po kroku

2018-01-03 15:06

W naszej instrukcji DIY pokazujemy, jak zrobić zagłówek do łóżka. Pikowana ściana za łóżkiem nie tylko jest ładna, lecz także pomaga wygodnie oprzeć plecy podczas siedzenia, a także chroni ścianę przed zabrudzeniem. Dowiedz się, jak samodzielnie zrobić ładny zagłówek tapicerowany do sypialni.

Jak zrobić zagłówek
Autor: Marcin Czechowicz

Spis treści

  1. Jak zrobić zagłówek do łóżka? Przygotowanie do pracy
  2. Jak zrobić zagłówek do łóżka: zagłówek tapicerowany krok po kroku
  3. Pomysł na zagłówek do łóżka - materiały
  4. Jak zrobić zagłówek krok po kroku?
  5. Aranżacja sypialni - zobacz więcej pomysłów na zagłówek do łóżka i nie tylko!

Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór zagłówków, zwykle są one połączone z łóżkiem. Czasami jednak zdarzają się modele bez wezgłowia albo my sami decydujemy się tylko na materac. Ale w dzisiejszym zrób to sam podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić pikowaną ścianę, czyli tapicerowany zagłówek do łóżka.

Żeby opierając się, nie brudzić ściany za łóżkiem, najprościej jest pomalować jej fragment na ciemniejszy kolor niż dookoła, ale nie ociepli to nam oparcia. Lepiej sprawdzi się tapetowanie w tym miejscu (cały obszar można jeszcze dodatkowo zamknąć ozdobną ramą) lub przybicie desek. Jeśli chcemy wybrać bardziej wygodną i jeszcze cieplejszą opcję, dobrze zdecydować się na tekstylny zagłówek.

Zobacz też: Pomysłowa sypialnia z palet. Sprytne rozwiązania do małej sypialni>>

Jak zrobić zagłówek do łóżka? Przygotowanie do pracy

Pracę zaczynamy od przygotowania płyty (może być to płyta ze sklejki, wiórowa czy OSB). Szerokość płyty dopasowujemy do  rozmiaru materaca – dobrze, żeby była ona choć odrobinę szersza (wystarczy nawet 5-10 cm po każdej ze stron). Wysokość płyty jest sprawą indywidualną – sprawdźmy kąt, pod jakim będziemy się opierać o zagłówek, i zmierzmy wysokość. Tu także dobrze jest dodać kilka centymetrów zapasu. Unikajmy jednak bardzo wysokiego wezgłowia – łatwo może ono przytłoczyć pomieszczenie, chyba że zależy nam na dominującym elemencie. Jeżeli planujemy pikowanie, to na płycie zaznaczamy jego rozstaw i w wyznaczonych miejscach wywiercamy niewielkie otwory.

Sprawdź: 10 pomysłów na urządzenie małej sypialni>>

Jak zrobić zagłówek do łóżka: zagłówek tapicerowany krok po kroku

Do tak przygotowanego podłoża z płyty docinamy teraz gąbkę tapicerską. Kolejna warstwa to watolina, a na nią wybrana dekoracyjna tkanina. Na tym etapie dobrze jest przyłożyć tkaninę do ściany i ocenić, czy wybrana tkanina pasuje na pewno do wystroju pokoju. Wymiary warstw warto przyjąć ze sporym (zależnym od grubości całości) zapasem, który da się bez trudu zawinąć pod spód i dobrze naciągnąć. Wtedy mocujemy wszystko gęsto zszywkami (przy pomocy zszywacza tapicerskiego) do płyty - wówczas również boki wezgłowia będą się dobrze prezentować i unikniemy twardych kantów. Pikowaną ścianę uzyskamy dzięki guzikom na nóżce – przewlekamy przez nie sznurek, który przeciągamy przez wywiercone otwory na tył zagłówka i mocujemy. Tył płyty można wykończyć odpowiednio dopasowanym (tak żeby zakrył nieobrobione końcówki warstw) kawałkiem materiału, który zawijamy i gęsto mocujemy zszywkami. Na koniec zostaje już tylko przymocowanie całości zagłówka do ściany. Jeżeli zależy nam na bardziej wymyślnej formie, możemy na samym początku zaplanować inny kształt wezgłowia, np. zaokrąglony. Pamiętajmy jednak, że trudniej nam będzie później obić pikowany zagłowek bez zmarszczek tkaniną niż w przypadku prostokątnego kształtu. Łatwiej więc np. wybrać kontrastowe guziki lub ozdobić samą krawędź np. nitami.

Nie przegap: Sypialnia z tapetą w pasy: stylowa aranżacja>>

Pomysł na zagłówek do łóżka - materiały

Niezbędne materiały do DIY:

  • płyta OSB 18mm
  • deska sosnowa
  • gąbka tapicerska
  • watolina
  • gwoździe
  • zszywacz tapicerski
  • tkanina wg wyboru

Jak zrobić zagłówek krok po kroku?

1. Na przyciętą do wymiaru 240×110 cm płytę OSB przykładamy w centralnym punkcie przyciętą gąbkę tapicerską (160x110cm) i obkładamy ją z nadmiarem z góry i dołu zagłówka watoliną.2. Wybraną tkaninę przycinamy z ok. 10-centymetrowym nadmiarem z każdej strony i w estetyczny sposób zakładamy na płytę OSB, a następnie mocujemy przy pomocy zszywacza tapicerskiego.

3. Wcześniej przycięte deski układamy po obu stronach tkaniny i przybijamy do płyty OSB przy pomocy gwoździ o ozdobnych łebkach.

4. Dla estetyczniejszego wykończenia do górnej krawędzi przybijamy listwę w kształcie litery L (również dostępna w markecie budowlanym, w gotowej już długości 240 cm).

Zagłówek wystarczy oprzeć o ściane i zaprzeć podwójnym materacem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie europalet. Należy jednak pamiętać, że warto wtedy mieć materac ze stelażem, aby nie zapadał się w szpary między deskami palety. Zarówno europalety, jak i deski sosnowe możemy wykończyć bieloną bejcą dla uzyskania ciekawego efektu. Można również zastosować farbę w dowolnym kolorze, pasującą do wybranej tkaniny.

Aranżacja sypialni - zobacz więcej pomysłów na zagłówek do łóżka i nie tylko!

W naszych galeriach prezentujemy ciekawe rozwiązania do sypialni. Zainspiruj się!

DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają