Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? Odpowietrzanie grzejników krok po kroku

2021-11-24 9:59

Częsty problem, gdy rusza sezon grzewczy – powietrze w grzejnikach. Jak odpowietrzyć kaloryfer w domu? Na szczęście można to zrobić samodzielnie, choć w niektórych przypadkach lepsza będzie interwencja hydraulika. Z artykułu dowiesz się również, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, co jest bodaj najtrudniejszym zadaniem.

Jak odpowietrzyć kaloryfer
Autor: Piotr Mastalerz Największym wyzwaniem jest odpowietrzenie kaloryfera żeliwnego

Spis treści:

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Odpowietrzanie kaloryfera to prosta czynność, jednak zanim się jej podejmiesz, to sprawdź, czy twój kaloryfer jest faktycznie zapowietrzony. Jak to rozpoznać? Przede wszystkim jest to głośna praca – gwizdy, szumy oraz bulgotanie wody.

Zauważalne jest również nierównomierne oddawanie ciepła – góra kaloryfera jest wyraźnie chłodniejsza niż dół. W grzejnikach żeliwnych może się zaś zdarzyć tak, że tylko część żeber emituje ciepło - od strony jego źródła z instalacji.

W przypadku nowszych modeli samodzielne odpowietrzanie grzejnika jest ułatwione poprzez wykorzystanie odpowietrzaczy.

Zobacz: Remont bez stresu: jak WYMIENIĆ GRZEJNIK. Porady i FORMALNOŚCI >>>

Krok pierwszy: czyszczenie zewnętrzne

Na początku samodzielnego odpowietrzania kaloryfera warto zadbać o ogólne oczyszczenie zewnętrznej powierzchni grzejnika. Poza sezonem grzewczym na urządzeniach gromadzi się często sporo kurzu.

Po uruchomieniu kaloryfera konwekcja ciepłego powietrza powoduje jego unoszenie i rozprzestrzenianie się po całym pomieszczeniu. Warto poświęcić kilka chwil, aby uniknąć rozpylania niechcianych zanieczyszczeń, często uciążliwych - zwłaszcza dla alergików.

Do czyszczenia powierzchniowego grzejników najlepiej użyć wilgotnej ściereczki, a do wewnętrznych elementów grzejników żeberkowych warto wykorzystać miękkie szczotki, które umożliwią dotarcie do trudno dostępnych miejsc i nie uszkodzą powierzchni grzewczych. Jeśli istnieje taka możliwość, można także zdjąć osłony.

Do czyszczenia zewnętrznego grzejnika należy użyć delikatnych ściereczek, a przy większych zabrudzeniach można zastosować wodę z rozcieńczonym mydłem. Mocniejsze detergenty mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika. Wszystkie prace powinny być oczywiście wykonywane na wyłączonym, zimnym urządzeniu.

Polecamy: Sprawne sprzątanie: 7 dobrych rad skutecznego sprzątania! >>>

Krok drugi: odpowietrzanie i sprawdzanie ciśnienia w instalacji

Kolejnym krokiem po konserwacji zewnętrznej części grzejnika jest kontrola stanu technicznego urządzenia. Podstawowymi czynnościami są tu odpowietrzanie i sprawdzanie ciśnienia w instalacji.

Odpowietrzanie ma na celu usunięcie z kaloryfera nagromadzonych gazów – oprócz powietrza jest to czasami także wodór i siarkowodór. Ich obecność może powodować nierówne nagrzewanie urządzenia, a w skrajnych przypadkach także uciążliwe bulgotania i gwizdy.

W większości grzejników zawór odpowietrzający umieszczony jest w górnej części konstrukcji, a do jego odkręcenia należy użyć śrubokrętu lub specjalnego, dedykowanego przez producenta przyrządu. W domach jednorodzinnych należy dodatkowo skontrolować ciśnienie wody w instalacji, której częścią jest grzejnik.

Poziom ciśnienia odczytać możemy na znajdującym się przy kotle manometrze. Jeśli jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta, należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji. Najczęściej służą do tego umieszczone przy piecu zawory.

Koniecznie należy sprawdzić łączenia instalacji pod kątem ewentualnych przecieków i nieszczelności. Jeśli zauważymy tego typu problemy, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instalatora.

Nie przegap: Jak pomalować kaloryfer: sposoby na stylowe odnowienie starego grzejnika! >>>

Krok trzeci: drobne poprawki

Po oczyszczeniu i wykonaniu podstawowego przeglądu technicznego kaloryfera należy dokładnie obejrzeć całą jego powłokę lakierniczą. Pełni ona podwójną funkcję – zabezpiecza urządzenie i zapewnia jego estetyczny wygląd, co jest szczególnie istotne w przypadku coraz bardziej popularnych grzejników dekoracyjnych.

Drobne ubytki w powłoce nie tylko źle wyglądają, ale stają się często ogniskami korozji. Dlatego warto uzupełnić je specjalnymi lakierami w sztyfcie lub w sprayu.

Rozejrzyjmy się także po najbliższym otoczeniu grzejnika sprawdzając, czy w jego sąsiedztwie nie znajdują się przedmioty, które mogą go uszkodzić lub porysować. Większość kaloryferów ogrzewa pomieszczenia głównie poprzez konwekcję, polegającą na unoszeniu się ogrzewanego powietrza, należy zatem pamiętać o zapewnieniu przynajmniej minimalnej przestrzeni dla jego efektywnej cyrkulacji.

Sprawdźmy więc, czy na przykład kanapa, stół lub szafa nie stoją zbyt blisko grzejnika. Jeśli nie chcemy, aby zaskoczył nas sezon grzewczy, warto zawczasu sprawdzić stan domowych grzejników.

Proste czynności konserwacyjne, które wykonać możemy we własnym zakresie, na pewno pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji i zapewnianiu komfortu cieplnego w całym mieszkaniu.

Zobacz również: Aranżacje salonu: grzejniki dekoracyjne. Jak wybrać grzejnik do pokoju >>>

armatura grzejnik
Autor: materiały prasowe

Dlaczego trzeba odpowietrzać grzejniki?

Warto regularnie odpowietrzać kaloryfery w domu. Dlaczego? Zapowietrzenie grzejników wiąże się z szeregiem niedogodności i późniejszych problemów. Gazy nie tylko zakłócają pracę całej instalacji grzewczej, ale powodują również powstawanie korozji. Jej produkty krążą w instalacji i utrudniają przepływ wody, prowadząc niekiedy do perforacji rur.

Usterki techniczne powodują zmniejszenie poziomu oddawanego ciepła, a co za tym idzie – niedogrzanie pomieszczeń. Warto więc już na początku sezonu grzewczego sprawdzić działanie grzejników. Szybka reakcja pozwoli zapobiec wyziębieniu mieszkania, może również wyeliminować ryzyko poważniejszej awarii instalacji

Przeczytaj: Gorące żeberka: grzejniki dekoracyjne do kuchni >>>

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Odpowietrzanie grzejników żeliwnych nie jest najprostszym zadaniem. Starsze grzejniki żeliwne nie są wyposażone w odpowietrzacze, dlatego cały proces będzie wymagał więcej czasu i pracy.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

  1. Przede wszystkim należy zakręcić zawór z wodą (lub termostat), tak by odciąć dopływ wody do grzejnika.
  2. Następnie trzeba poluzować kluczem śrubunek, czyli połączenie pomiędzy zaworem a dopływem do kaloryfera. Wtedy najpewniej usłyszymy syczenie i ze środka zacznie wydobywać się powietrze na przemian z wodą.
  3. Oczywiście należy odpowiednio zabezpieczyć podłogę (duża miska, ręcznik).
  4. Gdy całe powietrze ujdzie na zewnątrz, a spływać będzie tylko woda, oznacza to, że grzejnik żeliwny został odpowietrzony.
  5. Zakręcamy śrubunek i odkręcamy zawór.
  6. Dość szybko cały kaloryfer powinien się nagrzać. Gdy tak się nie dzieje, problemem może być poważniejsza usterka instalacji i nie obędzie się bez hydraulika.

Kaloryfer jako element dekoracyjny - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Kaloryfer jest urządzeniem nie tylko niezbędnym w każdym domu, ale także może stanowić doskonały element dekoracyjny. Nie wierzysz? Zobacz inspirujące galerie zdjęć!