Malowanie glazury krok po kroku: sposób na tani remont. Czym pomalować glazurę?

2021-09-17 7:36

Marzy Ci się remont kuchni lub łazienki, ale budżet na to nie pozwala? Malowanie glazury to sprytna droga na skróty. Zrobisz to samodzielnie, bez ekipy i bałaganu, a przy okazji tanim kosztem. Sprawdź, co warto wiedzieć o malowaniu płytek oraz czym pomalować glazurę.

Spis treści

  1. Malowanie glazury: od czego zacząć?
  2. Malowanie glazury: gruntowanie podłoża i przydatne drobiazgi
  3. Czym pomalować glazurę?
  4. Malowanie glazury krok po kroku
  5. Malowanie glazury: gorące trendy
  6. Szybka metamorfoza wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ

Płytki ceramiczne (w tym glazura) często są jednym z najwyrazistszych materiałów wykończeniowych w wystroju kuchni czy łazienki. Ale jeśli już się opatrzyły albo ich powierzchnia wymaga renowacji, najlepiej je pomalować. Jak to zrobić krok po kroku? Przede wszystkim wybieramy odpowiednią farbę, właściwie przygotowujemy podkład (jeśli wymaga tego dana farba), chwytamy pędzel lub wałek i… gotowe!

Malowanie glazury: od czego zacząć?

Bez względu na to, jakiej farby używamy, zawsze trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię płytek. Zaczynamy od usunięcia kurzu, zabrudzeń oraz tłustych plam (w przypadku glazury w kuchni). Możemy to zrobić, używając wody z dodatkiem płynu do naczyń. Nie zaszkodzi także zastosować środków usuwających kamień – jeśli takowy pozostanie, znacznie zmniejszy się przyczepność farby. Opcjonalnie możemy też zmatowić płytki. Przyda się do tego papier ścierny o drobnych ziarnach. Na koniec trzeba poczekać, aż płytki i fugi będą całkowicie suche.

Nie przegap: Jak wyczyścić osad z kamienia? >>>

Malowanie glazury: gruntowanie podłoża i przydatne drobiazgi

Niektóre farby wymagają zastosowania warstwy gruntującej. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na opakowaniu i w instrukcji producenta. Warto rzetelnie zastosować się do tych zaleceń – to gwarancja trwałości farby.

Przed malowaniem glazury należy zabezpieczyć krawędzie i miejsca, których nie chcemy malować, taśmą klejącą. Przyda się też folia malarska na większych powierzchniach (np. blacie), tak by ich nie zabrudzić w trakcie malowania.

Czym pomalować glazurę?

Najlepiej wybrać farby przeznaczone specjalnie do malowania płytek. Jak wyżej wspominaliśmy, dokładnie zapoznajmy się ze wskazówkami producenta. Być może w przypadku danej farby nie trzeba gruntować powierzchni płytek.

Zapominamy o tradycyjnych farbach emulsyjnych do ścian – nie sprawdzą się one na glazurze. Zamiast tego godne polecenia są emalie renowacyjne, a także farby do płytek, których używa się w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Powód jest prosty: takie preparaty są dostosowane do intensywnego użytkowania. Zawsze też sprawdzajmy, czy farba przeznaczona jest do malowania powierzchni gładkich, nieporowatych – musi mieć bowiem doskonałą przyczepność.

Zobacz też: Jak malować ściany? Wybieramy farby do ścian >>>

Malowanie glazury krok po kroku

Jeśli chodzi o samo malowanie, używamy pędzla (gdy chcemy też pomalować fugi) albo wałka (lepszy na dużych powierzchniach). Najlepiej zacząć malowanie glazury od mniej widocznych miejsc i narożników, kierując się do środka. Gdy farba wyschnie, warto nałożyć drugą warstwę. W ten sposób zyskamy jednolite, gładkie wykończenie bez prześwitów i różnych odcieni.

Podczas malowania glazury dbajmy o dobrą wentylację pomieszczenia. Farba utwardza się zwykle kilka dni i po tym czasie zyskuje odporność na uszkodzenia czy działanie detergentów.

Malowanie glazury: gorące trendy

W tym roku w aranżacjach wnętrz królują ciemne kolory: odcień mokrego betonu, antracyt, granat czy szmaragd. Wszystkie te barwy wyróżniają się ponadczasową elegancją, dlatego warto skorzystać z ich magicznych właściwości. Z kolei kolorem roku 2017 według Instytutu Pantone jest zieleń Greenery – świeża i soczysta. Warto przekonać się do tego koloru, dzięki któremu we wnętrzu na dobre zagości wiosna.

W przypadku glazury wielkoformatowej możemy pokusić się o wykorzystanie szablonów malarskich. W ten sposób na płytkach zagoszczą fantazyjne wzory. Do łask wrócił chociażby orientalny wzór paisley, a niezmiennie popularne są groszki, gwiazdki czy pasy.

Szybka metamorfoza wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają