Remont łazienki: ile kosztuje i jak go zaplanować. Kosztorys remontu

2016-05-09 16:52

Zanim zaczniemy remont łazienki musimy przemyśleć dekorację ścian, rodzaje płytek, umywalkę, baterię, oświetlenie oraz rozwiązać odwieczny dylemat: kabina czy prysznic? Remont łazienki - kosztorys. Każda zmiana w projekcie łazienki wymaga gruntowanego przemyślenia. Łazienka to wnętrze, które musi być praktyczne, ale i piękne. 

Spis treści

  1. Jakie płytki wybrać do remontu łazienki?
  2. Wybieramy odpowiednią umywalkę w czasie remontu łazienki
  3. Jaką wybrać baterię w czasie remontu łazienki?
  4. Oświetlenie do remontu łazienki
  5. Zmieniamy prysznic w czasie remontu łazienki
  6. Remont łazienki - kosztorys
  7. Remon łazienki: inspiracje
Szara łazienka w stylu nowoczesnym
Autor: Radosław Wojnar Aranżację monochromatycznej łazienki przełamuje podwieszana szafka wykonana z jesnego drewna. Umywalka, bidet i wc - Duravit

Bez względu na to, czy urządzasz łazienkę od początku, czy zmieniasz wystrój – postaw na komfort i funkcjonalność. Remont łazienki powinien być przemyślany, tak, by nowe wnętrze było dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli remont łazienki będzie zrobiony z dobrych materiałów, ładne wnętrze posłuży nam na lata.

Jakie płytki wybrać do remontu łazienki?

Remont łazienki zwykle zaczynamy od wyboru płytek łazienkowych. Niezawodne płytki to te, które cechuje mała nasiąkliwość, parametr jest podawany w procentach. Im mniejsza liczba, tym mniejsza nasiąkliwość. Do dekoracji ścian użyć możemy odpornej łazienki.  Specjalnie do łazienki produkowane są farby akrylowe lub lateksowe, które maja podwyższoną odporność na działanie wilgoci.

Wybieramy odpowiednią umywalkę w czasie remontu łazienki

Wybierając białą ceramikę: wannę, umywalkę czy bidet, warto podczas remontu łazienki zainwestować w modele z powłoką ułatwiającą czyszczenie. Umywalka może być zintegrowana z blatem. Elegancka i praktyczna jest wtedy, gdy blat jest zrobiony z odpornego materiału. W przeciwnym razie ceramika może pożółknąć, pojawiają się pęknięcia. Umywalka może być też wpuszczona w blat.

Wtedy powierzchnie blatu wystaje tylko rant umywalki. Przy jej montażu ważne jest dobre zabezpieczenie miejsc łączenia umywalki z blatem, tak aby nie nasiąkał woda. Bardzo efektowna jest umywalka nablatowa. Ale jeśli jest źle umocowana, może przysporzyć kłopotów, np. utrudnić utrzymanie czystości w miejscu styku umywalki z blatem.

Jaką wybrać baterię w czasie remontu łazienki?

Przy remoncie łazienki zainwestujmy w baterię łazienkową dobrą gatunkowo, np. chromowaną. Postawmy na błyszczące wykończenie, łatwiej będzie usuwać wodne zacieki. Bateria łazienkowa może być także sprzymierzeńcem w walce o mniejsze rachunki za wodę. Precyzyjna bateria to ta, której kran z perlatorem powoduje, że woda miesza się z powietrzem i daje mocniejszy strumień.

Jeśli szukasz wygodnej baterii wybierz jednouchwytową, pozwoli na szybkie ustawienie temperatury i strumienia wody. Jeśli szukamy baterii do wanny, musimy wybrać między baterią wannową a naścienną. Pamiętaj, że baterie naścienna trzeba mocować 10–18 cm nad wanna.

Oświetlenie do remontu łazienki

Elektryczność w łazience wymaga zasilania jednofazowego. Najbardziej popularnym rozwiązaniemw kwestii oświetlenia w łazience jest centralna lampa na suficie i kinkiet zawieszony nad lustrem. Warto pamiętać, ze żarówki halogenowe nagrzewają się i lepiej je montować 50 cm od oświetlanych przedmiotów, np. kosmetyków. Alternatywa jest oświetlenie LED – nie nagrzewa się, nie jest wrażliwa na spadki energii i pobiera jej bardzo mało.

Zmieniamy prysznic w czasie remontu łazienki

Jeśli przy remocie łazienki wybierzesz komplet, czyli brodzik wraz z kabiną musi tworzyć spójną całość. Najlepiej kupować elementy tej samej firmy, aby idealnie do siebie pasowały. Decyzje o prysznicu bez brodzika musimy podjąć przed rozpoczęciem remontu i od razu o pomyśle powiedzieć wykonawcom. W łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek.

Remont łazienki - kosztorys

• podejścia wodno-kanalizacyjne do przyborów sanitarnych (umywalki, wanny, brodzika, pralki, miski ustępowej, bidetu) 100–200 zł/szt.• montaż stelaża 150–200 zł• zabudowa 100 zł• montaż baterii sztorcowej lub ściennej, panelu prysznicowego 50–300 zł• montaż umywalki, bidetu 50 zł• montaż tradycyjnego WC 50 zł• montaż wanny lub brodzika 200 zł• montaż kabiny 150–250 zł• montaż instalacji elektrycznej 40 zł/punkt• wykonanie otworu w ścianie pod każdą puszkę 10–30 zł• wykonanie podejścia do grzejnika 150–200 zł• zbicie glazury 100 zł/m2• ułożenie glazury od 40 zł/m2• malowanie od 10 zł/m2• przeniesienie gniazdek 8 zł• układanie parkietu tropikalnego od 70 zł/m2• projekt łazienki od 150 zł/m2• projekt mebli łazienkowych od 100 zł/m2

Postaw na podobieństwa. Gdy zależy ci tylko na poprawieniu urody wnętrza, wybierz sprzęty montowane w ten sam sposób co poprzednio, zbliżone kształtem, wymiarami. Dzięki temu unikniesz przeróbek instalacyjnych. Pamiętaj, że podobne, nie znaczy takie same. Wybierz nowoczesne rozwiązania – baterie oszczędzające wodę, wannę tłumiącą dźwięki, miskę WC bez wewnętrznego rantu, pod którym gromadzą się bakterie. Płytkami nie musisz wykładać ścian pod sufit. Wystarczy nad umywalką, wokół wanny, prysznica. W pozostałych miejscach sprawdzi się wodoodporna farba.

Otwórz się na nowe. Do przeróbek lub wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych czy elektrycznych zatrudnij fachowca. Ustali optymalną wysokość ujścia rur do baterii podtynkowej (100–120 cm), będzie pamiętał o 2-proc. spadku rur w stronę odpływu, maksymalnej odległości sprzętów od pionu kanalizacyjnego. Przed remontem, skonsultuj plany z architektem lub projektantem wnętrz. Pozwoli to uniknąć błędów.

Remon łazienki: inspiracje