Remont mieszkania komunalnego. Czy można odzyskać pieniądze zainwestowane w mieszkanie?

2014-12-11 9:52

Odbierając mieszkanie komunalne mamy prawo do jego wyremontowania. Co w przypadku kiedy mieszkanie zostaje nam odebrane? Czy mamy szansę odzyskać pieniądze zainwestowane w remont mieszkania? Na jakiej podstawie mogą być zwrócone koszty poniesione na remont? Mamy dla Was odpowiedź na wszystkie pytania!

kuchnia prawdziwego mężczyzny
Autor: Kalbar

Mieszkania komunalne przyznawane są przez gminy osobom o niskich dochodach, które nie mogą pozwolić sobie na wynajem czy kupno własnego mieszkania. Jest to jedna z form pomocy osobom najbiedniejszym. Mieszkania komunalne, do których należą mieszkania socjalne i interwencyjne mają często najniższy standard, pozwalający na zamieszkanie. Osoba, która otrzymuje mieszkanie komunalne ma prawo je wyremontować, a w przypadku kiedy musi opuścić lokal socjalny, koszty poniesione na remont mieszkania powinny być zwrócone. Nie zawsze tak się dzieje! Zobaczcie jak zabezpieczyć się, aby mieć pewność, że odzyskamy zainwestowane pieniądze?

Grażyna Skoczylas dostała od miasta mieszkanie komunalne. Przy podpisywaniu umowy nie została poinformowana o tym, że jej mieszkanie znalazło się na liście budynków do wyburzenia. Właścicielka mieszkania komunalnego po jego otrzymaniu zrobiła generalny remont mieszkania. Specjalnie na ten cel wzięła kredyt. Po wyremontowaniu dowiedziała się, że budynek, w którym mieszka zostanie rozebrany. Po wielokrotnych próbach zasięgnięcia informacji w Urzędzie Miasta od prezydenta uslyszała: Przepraszam, to jest błąd urzędnika. Jak się okazuje jest szansa na odzyskanie pieniędzy włożonych w remont!

Sprawę wyjaśnił adwokat Luka Szaranowicz. Jego zdaniem z większości umów wynika, że w przypadku skończenia najmu nakłady, które zostały zainwestowane przez wynajmujących, podwyższające wartość wykończeniową lokalu np. wymiana okien, drzwi, ocieplanie budynku, podlegają rozliczeniu. Rzeczoznawca powinien wycenić wykonane pracę i jeżeli ich wartość przewyższa wartość początkową gmina powinna zwrócić różnicę. Warto zadbać o to, aby w podpisywanej umowie zawsze znalazł się zapis dotyczący zwrotu poniesionych kosztów!

kuchnia prawdziwego mężczyzny
Autor: Kalbar
Nasi Partnerzy polecają