Co to jest tapeta natryskowa?

Tradycyjne tapety najczęściej mają postać arkuszy zwiniętych w rolkę, które nakleja się na ściany podczas ich rozwijania. Z kolei tapety natryskowe mają formę półpłynną, dzięki czemu można nakładać je bardzo szybko. Stanowią połączenie różnych naturalnych składników, np. bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozy. Po aplikacji na ścianę tworzą strukturalną powłokę. Dzięki tapetom natryskowym można szybko i pięknie wykończyć pomieszczenia, a efekt dekoracyjny utrzyma się przez długi czas. Jak nakładać tapetę natryskową?

Tapeta natryskowa – jak ją wykonać?

Do aplikacji tapety natryskowej najlepiej wybrać specjalny pistolet natryskowy, dzięki któremu odnawianie ścian w mieszkaniu będzie naprawdę szybkie. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, mamy do wyboru dwie opcje.

Możemy zatrudnić fachowców, którzy naniosą tapetę natryskową na ściany, wykorzystując profesjonalny sprzęt – ta opcja wiąże się oczywiście z dodatkowymi, nieraz niemałymi kosztami, ale z drugiej strony daje nam pewność, że zadanie zostanie wykonane zgodnie ze sztuką.

Drugą opcją jest sięgnięcie po tradycyjne narzędzia – pędzle, wałki i pace. Takie aplikowanie tapet natryskowych jest na pewno trudniejsze i bardziej czasochłonne, wciąż jednak nie wymaga takiej precyzji jak w przypadku zwykłych tapet.

..  Farba strukturalna, czyli efektowna dekoracja ścian >>>

Zalety tapet natryskowych

Jeśli nie mamy pewności, czy tapety natryskowe to dla nas najlepsze rozwiązanie na wykończenie ścian w mieszkaniu, przyjrzyjmy się ich licznym zaletom:

 • Tapety natryskowe są trwałe – jeśli zależy nam na dekoracji, której nie będzie trzeba często odnawiać, to właśnie znaleźliśmy idealne rozwiązanie. Tapety natryskowe są odporne na ścieranie, nie przyciągają kurzu, a uszkodzenia mechaniczne i zarysowania pozostają na nich niewidoczne. Jeśli znudzi nam się kolor tapety natryskowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją przemalować.
 • Pod tapety natryskowe nie trzeba wyrównywać podłoża – sprawdzają się nawet na ścianach z licznymi ubytkami i niedoskonałościami, a do tego skutecznie je maskują.
 • Łatwe ściąganie – jak usunąć tapetę natryskową, jeśli chcemy całkiem zmienić dekoracje ścian? To bardzo proste – należy ją namoczyć i gdy zmięknie, usunąć za pomocą szpachelki.
 • Aplikacja nie wymaga precyzji, ponieważ powłoka tworzona przez tapety natryskowe jest strukturalna i nieregularna. Mamy więc pewność, że po nałożeniu efekt będzie estetyczny.
 • Kolory tapet natryskowych – możemy wybrać tapety natryskowe w ulubionych odcieniach, a nawet cieszyć się wielobarwnymi wersjami czy też tapetami natryskowymi z brokatem.
 • Tapety natryskowe są idealne do domów alergików – wszystko za sprawą antystatycznych właściwości tworzonych przez nich powłok, a także naturalnego składu większości tapet natryskowych.
 • Uszkodzone fragmenty tapet natryskowych można naprawiać – nie musimy od razu zrywać całej powłoki; wystarczy, że uzupełnimy ubytki stosowanym wcześniej materiałem.
 • Tapetę natryskową można kłaść nawet na rury – dzięki temu zyskamy spójną aranżację mieszkania i zamaskujemy nieestetyczne przewody.
 • Cena tapet natryskowych nie jest wygórowana, ale tylko wtedy, gdy zdecydujemy się je kłaść samodzielnie – za usługę fachowców trzeba najczęściej sporo dopłacić.

..  Tynk dekoracyjny – co warto o nim wiedzieć? >>>

Czy tapety natryskowe mają wady?

Tak liczne zalety skutecznie zachęcają do kupna tapet natryskowych, trzeba mieć jednak także świadomość ich wad:

 • Tapety natryskowe nie są odporne na wilgoć – choć zasadniczo cechuje je wysoka trwałość, aby były niewrażliwe na wodę i zmywanie, warto zabezpieczyć je specjalnymi lakierami.
 • Wzory tapet natryskowych są ograniczone – przyzwyczajeni do standardowych tapet, oferujących niezliczone bogactwo wzorów i motywów, możemy być nieco rozczarowani ofertą tapet natryskowych opierającą się głównie na kolorystyce i zróżnicowanej strukturze.

Jeśli jednak powyższe wady nam nie przeszkadzają, a estetyka wykończenia ścian za pomocą tapet natryskowych nam odpowiada, zdecydowanie warto rozważyć wybranie takiego rozwiązania do własnego mieszkania.