Młynek do zlewu. Co to jest młynek do odpadów i jak działa?

Młynek do zlewu. Co to jest młynek do odpadów i jak działa? fot: materiały prasowe Młynek do odpadów, Franke

Młynek do zlewu to praktyczny element wyposażenia kuchni. Pomoże w utrzymaniu czystości i segregacji odpadów. Jak działa młynek do odpadów? Co możemy wrzucić do rozdrabniacza do zlewu? Jeśli chcesz kupić młynek do zlewu, przeczytaj nasz poradnik.

Segregacja śmieci traktowana jest przez nas jako przykry obowiązek. Istnieją jednak produkty, które mogą nam pomóc w jego wypełnieniu. Jednym z takich akcesoriów jest młynek do zlewu, inaczej nazywany rozdrabniaczem do zlewu. Ułatwi nam on segregację śmieci i pomoże w utrzymaniu czystości w kuchni.

Sprawdź także: Zlewozmywak kuchenny - jak wybrać najlepszy zlew do kuchni [PORADNIK]>>

Młynek do zlewu: jak działa młynek do odpadów?

Prawie każdy model młynka do odpadów (popularnie nazywany młynkiem do zlewu) składa się z podobnych elementów. Należą do nich: zespół montażowy, część rozdrabniająca, odprowadzająca resztki do kanalizacji (jej wlot, znajdujący się w ścianie, powinien być umiejscowiony min. 5 cm poniżej otworu wylotowego z młynka) oraz włącznik. Na rynku dostępne są rodzaje młynków, które różnią się od siebie na przykład rodzajem włączników. Do wyboru mamy rozdrabniacz z włącznikiem elektrycznym, np. ścienny,

  • rozdrabniacz bezprzewodowy – uruchamia się go pilotem,
  • rozdrabniacz pneumatyczny – uruchamiany sprężonym powietrzem,
  • rozdrabniacz korkowy (magnetyczny) – wyróżnia się tym, że we wlocie młynka znajduje się magnes; urządzenie zadziała tylko wtedy, gdy wlot młynka zatkamy korkiem, a przestanie działać, gdy go wyjmiemy. Ma to za zadanie ochronę dzieci przed ewentualnym urazem (ma go tylko jedna firma).

Sercem rozdrabniacza do mielenia odpadów jest silnik zamocowany w obudowie z tworzywa lub stali. Dostępne są także modele młynków na odpadki z systemem zabezpieczającym go przed przeciążeniem. Opcja ta jest przydatna w momencie, kiedy wpadnie nam do młynka coś, co się nie powinno znaleźć. Młynek montuje się między zlewozmywakiem a ujściem kanalizacyjnym.

Zobacz też: Minipiekarnik elektryczny: testujemy 9 modeli piekarników elektrycznych w wersji mini. Opinie i ceny>>

Młynek do zlewu: co można wrzucać do rozdrabniacza do zlewu?

Zanim zaczniemy swoją pracę z młynkiem do zlewu, warto wiedzieć, co konkretnie możemy do niego wrzucać. Do zmielenia nadają się miękkie odpadki organiczne: skórki warzyw i owoców, małe kostki oraz chrząstki drobiowe, rybie ości, skorupki jaj, fusy od herbaty czy kawy, a także resztki potraw, zostawione na talerzach czy w garnkach. Nie należy jednak wrzucać żadnych plastików, nawet małych torebek, sznurków czy kawałków szkła, a także kamieni, metalu i piasku, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia rozdrabniacza do zlewu. Nie powinno się też wlewać gorącego tłuszczu po smażeniu, grozi to bowiem zatkaniem młynka na odpadki montowanego do zlewu.

Producenci ostrzegają również przed: uruchamianiem młynka przez dzieci, wkładaniem palców do otworu rozdrabniacza, wyjmowaniem tego, co wpadło do otworu, podczas pracy urządzenia, puszczaniem gorącej zamiast zimnej wody do spłukiwania zmielonych odpadów, a także wsypywaniem czy wlewaniem do otworu odpływowego aktywnych substancji chemicznych, które wprawdzie doskonale się sprawdzają do udrażniania zatkanych instalacji wodno-kanalizacyjnych, ale młynek mogą uszkodzić.

Polecamy: Robot kuchenny, co warto o nim wiedzieć? Funkcje robotów kuchennych>>

Młynek do zlewu: montaż młynka do odpadów

Przed montażem młynka do zlewu trzeba sprawdzić wymiary instalacyjne, czyli wysokość rozdrabniacza, odległość od dolnej misy zlewozmywaka do linii środkowej otworu wlotowego (przy modelach ze stali trzeba doliczyć 12 mm), szerokość rozdrabniacza, odległość od linii środkowej otworu wylotowego do końca rury odprowadzającej oraz odległość od pionowej linii środkowej rozdrabniacza do linii środkowej złącza syfonu kanalizacyjnego. Następnie trzeba rozłączyć spust zlewozmywaka i rozebrać na części element mocujący młynka oraz przyłączyć górny element mocujący do zlewozmywaka. Rozdrabniacze do zlewów montuje się zarówno w zlewozmywakach ze stali, jak i z kompozytu. Niektórzy producenci zwracają uwagę na to, czy zlew ma standardową średnicę odpływu 3,5 cala. Inni wskazują na grubość zlewu – maksymalna, do której chcemy młynek zamontować, wynosi 25 mm, przy grubszych przydaje się dodatkowa przedłużka (reduktor) oferowana przez niektórych producentów. W niektórych instrukcjach montaż zaleca się do wszystkich zlewozmywaków ze średnicą otworu wlotowego 90–100 mm i grubości dna do 20 mm.

Zobacz też: Zmywarka to czysty zysk! Wybieramy zmywarki - niezbędne wyposażenie kuchni>>

Młynek do zlewu: co warto wiedzieć przed uruchomieniem?

Zanim uruchomimy młynek na odpady do zlewu, zaleca się puścić strumień zimnej wody, która nie tylko pomaga wypłukać resztki, ale również chłodzi pracujące urządzenie. Odpady wrzucone do otworu odpływowego są rozdrabniane przez obracającą się tarczę ze stali nierdzewnej, a następnie wypłukiwane strumieniem bieżącej wody. Po zakończonej pracy młynek powinien jeszcze być włączony przez około 10 s. Całkowity czas pracy młynka do zlewu nie powinien jednak być dłuższy niż pięć minut.

Rozdrabniacz do odpadów: do czego jeszcze się przydaje?

Rozdrabniacz do zlewu ma też dodatkową funkcję. Ścieki ze zmywarki mogą być skierowane bezpośrednio do niego przez otwór wlotowy w górnej części. Po wewnętrznej stronie rury wlotowej znajduje się wypychacza zaślepka – jeżeli zostanie ona usunięta, nie będzie można jej już ponownie włożyć. Warto pamiętać też, że niektóre zlewozmywaki mają zabezpieczenie przed przelaniem. W takim przypadku młynek powinien być podłączony do wlotu przelewu, który znajduje się na rurze odpływowej. Rozdrabniacz trzeba podłączyć do sieci elektrycznej za pomocą uziemionego przewodu, a potem podłączyć rurę odpływową do rury kanalizacyjnej.

Młynek do zlewu: o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego młynka do odpadów, warto jest rozważyć kilka kwestii. Zastanówmy się, jak często i dla ilu osób gotujemy, bo to wpływa na ilość odpadków „produkowanych" każdego dnia. Kierując się tym, warto także zwrócić uwagę na:

  • pojemność komory młynka do zlewu – w większej można rozdrobnić szybciej i więcej odpadów,
  • liczbę stopni rozdrabniana młynka do zlewu – dostępne są modele z jednym, dwoma i trzema stopniami, co wiąże się z szybkością rozdrabniania,
  • moc rozdrabinacza do zlewu – im większa, tym młynek jest mocniejszy, czyli łatwiej i szybciej poradzi sobie z resztkami,
  • głośność – w kuchni otwartej na salon może mieć to duże znaczenie,
  • czas trwania gwarancji – w zależności od producenta są udzielane na okres od 2 do 6 lat,
  • serwis – ważne, gdy producentem jest firma zagraniczna.

Zobacz wideo: dlaczego warto segregować odpady?

W małych mieszkaniach segregacja odpadów stanowi duże wyzwanie. Warto jednak wziąć sobie do serca jej zasady i stosować je na co dzień. Zobacz dlaczego!

 

Pomysły na wystrój kuchni: GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię? To tak naprawdę temat rzeka, w którym trzeba umiejętnie połączyć gust estetyczny z zasadami ergonomii. Zobacz, jak prezentują się kuchnie z prawdziwych mieszkań. Być może znajdziesz tam idealną inspirację dla siebie?

Tani remont kuchni zobacz galerię
Tania metamorfoza kuchni: jak to zrobić?
Okno w kuchni zobacz galerię
Okno w kuchni: firany, zasłony, zazdrostki
Czarna kuchnia zobacz galerię
Czarna kuchnia: najnowsze trendy wnętrzarskie!

POLECANE ARTYKUŁY

Autor: Magda Lewandowska