Szukasz idealnego brodzika? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy

2022-07-12 10:24

Brodzik jest jednym z podstawowych elementów składających się na wyposażenie łazienki z prysznicem. Większość kabin prysznicowych osadza się na brodzikach, choć sprzedawane są bez nich. Wówczas do prysznica musimy dobrać brodzik idealny. Jakie są rodzaje brodzików i z czego są wykonane? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jaki brodzik sprawdzi się w małej łazience? Przeczytajcie nasz poradnik!

Spis treści

  1. Brodzik brodzikowi nierówny: rodzaje brodzików
  2. Z jakich materiałów wykonuje się brodziki?
  3. Brodzik z konglomeratu - jakie ma właściwości?
  4. Jaki brodzik wybrać?
  5. Brodzik czy prysznic bez brodzika? Zobacz najpiękniejsze aranżacje łazienek

Podstawą wyposażenia łazienki jest ceramika łazienkowa, w skład której wchodzi prysznic lub wanna. Decydując się na opcję pierwszą, do wyboru mamy prysznic z brodzikiem lub bez brodzika. Jeśli kabina prysznicowa ma i drzwi, i ścianki, brodzik staje się niezbędny. Większość kabin osadza się na brodzikach, choć sprzedawane są bez nich. Wówczas pozostaje nam dobrać brodzik idealny, który będzie tworzył z kabiną spójny zestaw zapewniający pełną szczelność.

Brodzik brodzikowi nierówny: rodzaje brodzików

Brodzik brodzikowi nierówny. Dowodem na to mogą być różne rodzaje brodzików, z jakimi możemy spotkać się na rynku. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Brodziki klasyczne – możemy zamontować je na wylewce płasko bądź na a nóżkach (do obudowy płytkami lub panelem). Do wyboru brodziki klasyczne tzw. samonośne (z panelem) lub wpuszczane w podłogę. Ich kształty muszą być dopasowane do formy i wymiarów kabiny prysznicowej. Na rynku dostępne są modele kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, okrągłe, heksagonalne. Te najbardziej typowe mają głębokość między 5 a 30 cm. Wymiar ten trzeba brać pod uwagę, zestawiając go z wysokością samej kabiny oraz łazienki, by kabina na brodziku swobodnie mieściła się we wnętrzu. Niektóre modele mogą mieć antypoślizgowe dno, a nawet dysze masażowe. Wiele brodzików ma antypoślizgowe żłobienia.
  • Powierzchnie prysznicowe – są to supercienkie brodziki stalowe emaliowane (najczęściej w kształcie prostokąta lub kwadratu), które praktycznie wtapiają się w podłogę, zaś ich idealnie gładka powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Powierzchnie prysznicowe produkowane są w kilku kolorach.
  • Brodziki podpłytkowe – miejsce na taki brodzik trzeba przewidzieć wcześniej, najlepiej na etapie budowy czy też generalnego remontu łazienki. Mają one wbudowany odpływ lub kratkę ściekową oraz syfon. Bryły brodzików podpłytkowych są wyprofilowane (mają spadek w stronę odpływu), a ich powierzchnia pokryta jest matą uszczelniającą. W takim przypadku kabinę bez brodzika montuje się bezpośrednio na podłodze.

Z jakich materiałów wykonuje się brodziki?

Do najczęściej spotykanych brodzików należą:

  • Brodzik akrylowy – akryl to materiał lekki, łatwy do formowania, ale może być podatny na zarysowania i matowienie. Nadaje się jednak do renowacji.
  • Brodzik ceramiczny – ceramika jest zdecydowanie cięższa od akrylu, gwarantuje idealnie gładką powierzchnię, często pokrywana jest powłoką, do której nie przywiera osad mydlany oraz wapienny, co ułatwia mycie. Ceramika podatna jest jednak na uszkodzenia mechaniczne, których nie da się naprawić.
  • Brodzik ze stali emaliowanej – bardzo trwała. Jeśli jednak brodzik nie jest firmowany konkretnym producentem, jakość emalii może być niska, a wtedy będzie z czasem żółknąć, nie będzie odporna na zarysowania, a może nawet odpryskiwać przy uszkodzeniu mechanicznym. Takich uszkodzeń nie da się niestety naprawić w zadowalający sposób.

Sprawdź też: Kabina prysznicowa - jaką wybrać?

  • Brodzik z kompozytu – kompozyt to mielone kamienie naturalne łączone żywicą. Jest ich wiele rodzajów i mają przeróżne formy. Większość to firmowe patenty, np. Corian, Cristalplant, Duralight. Materiały te są bardzo trwałe, efektowne (mogą być kolorowe), trudne do uszkodzenia. Niektóre dają się naprawiać, nie pozostawiając śladów po ubytku.
  • Brodzik z materiału syntetycznego SMO – można z niego robić m.in. brodziki na wymiar w 22 kolorach, jest antybakteryjny.
  • Brodzik z kamienia naturalnego – efektowny, ale ciężki, powinien być odpowiednio zabezpieczony, by nie matowieć, jest też drogi.

Brodzik z konglomeratu - jakie ma właściwości?

Trudno uznać brodziki z konglomeratów za popularne. Przyczyna? Właściwie nieznana. Typów konglomeratów jest wiele. Właściwie każdy producent ma własną technologię produkcji, nieco różniącą się od konkurencji. Procentowy skład poszczególnych komponentów może się różnić. Różnice dotyczą też stosowanych żywic i detali, które jednak mają nieznaczy wpływ na ostateczne właściwości brodzika.

Brodziki z konglomeratów łączą w sobie zalety dwóch najpopularniejszych typów brodzików - stalowych i akrylowych.

Są więc:

  • trwałe,
  • odporne na uderzenia,
  • odporne na zarysowania,
  • odporne na zmiany temperatury,
  • odporne na działanie chemikaliów,
  • ciepłe,
  • gładkie - zatem łatwe do utrzymania w czystości.

Materiał, z którego są wykonane (kompozyt), to najczęściej około 80 proc. minerału, kilkanaście procent tworzywa sztucznego, a reszta to barwniki i żywice. Taki surowiec może być odlewany w dowolnych kształtach. Dużą popularnością cieszą się kompozyty świetnie imitujące szlachetny marmur. Łączą zatem tradycyjne piękno naturalnego kamienia z nowoczesną formą.

Jaki brodzik wybrać?

Idealnie jest dobrać brodzik polecany przez producenta do konkretnej serii kabiny, gdyż unikniemy wtedy komplikacji przy montażu. Niektóre modele mają zintegrowane obudowy, do innych można obudowę dokupić, chyba że chcemy obłożyć go, np. płytkami ceramicznymi. Producenci dodają często do brodzików stelaże, podstawy styropianowe albo nogi oraz syfony. Do małych łazienek, w których najczęściej montuje się kabiny narożne, warto wybrać głębszy brodzik, np. z siedziskiem, w którym można wykąpać małe dziecko, a nawet zrobić niewielkie pranie ręczne. Do pokojów kąpielowych z obszerną kabiną przyścienną lub wolnostojącą doskonale nadają się brodziki supercienkie lub tzw. powierzchnie prysznicowe, które idealnie łączą się z posadzką, tym bardziej że często można dobrać taki brodzik w kolorze płytek na podłodze.

Sprawdź też: Panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy - co wybrać?

Brodzik czy prysznic bez brodzika? Zobacz najpiękniejsze aranżacje łazienek

Lepiej zamontować w łazience brodzik czy prysznic bez brodzika? Te ostatnie są estetyczne, pozwalają optycznie powiększyć łazienkę, są też bardzo modne. Zobaczcie najpiękniejsze aranżacje łazienek i sami zdecydujcie, jaki prysznic chcecie mieć w swoim wymarzonym domu!

Jak zaprojektować idealną łazienkę?