Jak działa robot do mycia podłóg?

Robot jest niewielkich rozmiarów, dlatego jest w stanie wjechać nawet pod meble. Włączając go po raz pierwszy od zakupu, należy usunąć z podłogi niepotrzebne rzeczy: buty, zabawki, miski dla psa, a nawet krzesła, które warto ustawić na stole. Urządzenie przygotuje samodzielnie „mapę” mieszkania, którą będzie odtwarzał za każdym razem, gdy je włączymy. Robot myjący podłogi jest zaprogramowany w taki sposób, by natrafiając na przeszkodzę, ominął ją i pracował dalej. Urządzenie jest również wyposażone w specjalne czujki, które nie pozwolą mu wjeżdżać na dywany lub spaść ze schodów.

Robot myjący podłogi pracuje zwykle w oparciu o dwie funkcje: ścieranie podłogi na sucho (funkcja odkurzająca i zmiatająca podłogę) oraz ścieranie na mokro (a więc mopowanie). Podczas mycia na mokro do zbiorniczka nalewany wodę, do której możemy dodać odrobinę detergentu. Do podstawy mocujemy specjalne ściereczki z mikrofibry, które są wielokrotnego użytku – można je prać w pralce. W trakcie jednorazowego cyklu urządzenie jest w stanie posprzątać nawet 150 metrów kwadratowych podłogi.

W sklepach znajdziemy również robot do mycia podłóg, działający za pomocą pary wodnej. Jest bardzo skuteczny w działaniu, ale warto pamiętać, by nie używać go na drewnianych, olejowanych parkietach i trzymać je poza zasięgiem dzieci.

..  Roboty odkurzające i ich właściwości >>>

Robot odkurzający i myjący podłogi – na co zwrócić uwagę podczas kupowania?

Pod uwagę należy brać kilka ważnych czynników, które zadecydują o tym, czy będziemy zadowoleni z działania urządzenia w naszym domu. A warto uwzględnić metraż i częstotliwość, z jaką chcemy sprzątać podłogę (codziennie czy 3-4 razy w tygodniu?). Zwróćmy uwagę na to:

  • Ile czasu urządzenie jest w stanie pracować na jednym, pełnym ładowaniu?

Najlepiej, aby było to więcej niż jedna godzina, w przeciwnym razie urządzenie może po prostu nie zdążyć posprzątać większej powierzchni.

  • Ile czasu zajmuje ładowanie?

W urządzeniach wyższej klasy będzie to około 7 godzin. Tańsze odkurzacze będą miały akumulatory o słabszej jakości, co oznacza, że będą działały krócej, a czas ładowania może wynieść nawet 12 godzin.

  • Jakie tryby pracy ma robot?

Powinniście móc swobodnie wybrać tryb pracy mopowania, zamiatania lub intensywnego mycia, jeżeli robot będzie musiał poradzić sobie z silniejszymi zabrudzeniami.

  • Jaki rodzaj czujników ma robot do odkurzania i mycia podłóg?

To ważne, bo czujniki decydują o efektywności pracy i bezpieczeństwie urządzenia. Dzięki temu robot bezpiecznie ominie przeszkody i nie wjedzie do strefy, do której nie chcemy, aby miał wstęp.

  • Jaki jest poziom głośności urządzenia?

Teoretycznie robot będzie pracował pod naszą nieobecność, ale jego cicha praca jest ważna – ma to znaczenie dla sąsiadów, zwierząt przebywających w domu i nas samych, jeżeli akurat będziemy w tym czasie na miejscu. Optymalnie głośność urządzenia nie powinna przekraczać 65-70 dB.

  • Jaką ma pojemność?

Pojemność robota może wynosić od 0,3 l do 0,75 l. Wybierzmy taką, która będzie odpowiednia do metrażu naszego mieszkania.

  • Jak wygląda dozowanie wody?

Robot myjący podłogi może być wyposażony w pojemnik na wodę grawitacyjny albo z elektronicznym dozowaniem wody. Ten pierwszy działa w prosty sposób – na skutek oddziaływania grawitacji woda regularnie nasącza część mopującą. Wadą takiego rozwiązania jest to, że mop się nawilża także wtedy, gdy robot nie pracuje. Pojemnik zaś jest nieduży i wody może nie wystarczyć na jeden cykl sprzątania. Dlatego warto zainteresować się dozowaniem elektronicznym – zamontowana pompka pozwala nam regulować dopływ wody, a wtedy, gdy robot myjący podłogi nie pracuje, nawilżanie jest wstrzymane. To zaś pozwala np. chronić podłogi drewniane wrażliwe na wilgoć, a w trakcie jednej „sesji” sprzątającej robot wyczyści nawet 150 m2 posadzek.

  • Czy do urządzenia dołączony jest pilot?

W razie potrzeby pilot pozwoli nam przełączyć się na tryb manualny i zmienić trasę działania robota.

..  Odkurzacz wodny – poznaj jego właściwości >>>

..  Jak wybrać dobry odkurzacz pionowy? >>>

Jaki robot myjący podłogi wybrać? Czy cena gra rolę?

Cena będzie uzależniona od pojemności robota, jego funkcji, mocy silnika i akumulatora. W sklepach znajdziemy roboty myjące podłogi za 600 zł, ale są również takie, które kosztują ponad 2000 zł. Warto zainwestować i kupić nieco droższe urządzenie. To gwarancja jakości, ale również niezawodności – robot nie będzie się psuł, a my będziemy się cieszyć codziennie czystą, odkurzoną podłogą.

Czy robot myjący podłogi ma wady?

W porównaniu do liczby zalet wad jest niewiele i nie dotyczą one każdego modelu. Zdarza się na przykład, że pojemnik z wodą jest nieszczelny i rozlewa płyn. Tańsze modele gorzej radzą sobie z mopowaniem paneli, pozostawiając wilgotne smugi, a czasem również ślady kółek. Mimo to urządzenie zawsze będzie spełniać swoją podstawową funkcję – usunie brud i kurz z podłogi.