MEBLE I AGD

Podpowiadamy, jak wybrać meble do wszystkich pomieszczeń domu, a prócz niego małe i duże AGD. Prezentujemy porady, jak kupić sprzęt AGD do łazienki: pralki, pralko-suszarki, suszarki na bieliznę, grzejniki łazienkowe. Zobacz jak ułatwić sobie pranie, gdzie postawić pralkę. Porównaj parametry pralek, sprawdź jak sprzęt AGD będzie energooszczędny. Jakie pralki będą najlepsze do małych łazienek. Pralki ładowane od góry czy ładowane od frontu, który rodzaj będzie dla Ciebie lepszy. Porównaj parametry suszarek i pralko-suszarek. Dowiedz się, jakie kupić prostownice do włosów i suszarki do włosów.

Meble i sprzęt AGD do łazienki

Choć mebli łazienkowych jest niewiele, trzeba wiedzieć jak je zaplanować. W standardowych pomieszczeniach typowych dla starszego budownictwa zwykłe umieszczano po środku zlew, a po obu jego stronach toaletę oraz wannę. Dziś – o ile pozwala na to metraż – odchodzi się od tego typu układu ze względu na wilgoć. Nie poleca się instalowania szafki z umywalką blisko wanny, ponieważ istnieje ryzyko, że drzwiczki i szuflady zaczną puchnąć. Jeśli tylko taki układ wchodzi w grę, kupmy meble jak najlepiej jakości i zabezpieczmy szczeliny silikonem. Aby zyskać maksimum przestrzeni, warto wybrać prysznic zamiast wanny – postawmy na oszkloną kabinę zamiast typowej zasłonki. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów umywalek – najtańsze i najpopularniejsze są umywalki ścienne, montowane bezpośrednio na ścianie, z kranem ukrytym w postumencie. Modnym rozwiązaniem jest zlew umieszczony bezpośrednio na blacie – wygląda to estetycznie, ale tracimy miejsce do przechowywania rzeczy. Funkcję blatu podtrzymującego mogą pełnić też umywalki nadszafkowe. Najdroższą opcją są umywalki wolnostojące, kamienne oraz drewniane, umieszczone np. w centralnym punkcie łazienki.  

Jeżeli decydujemy się na umieszczenie pralki w łazience, przede wszystkim oceńmy jej wielkość. Do wyboru mamy pralki ładowane od przodu lub nieco mniejsze, ładowane od góry. Te pierwsze są bardziej stabilne, mają większą pojemność i dodatkowo można coś na nich postawić. Jeżeli jednak nie robimy prania zbyt często, być może warto rozważyć zakup mniejszego modelu. Oprócz gabarytów weźmy pod uwagę funkcje programów – te podstawowe służą do prania bawełny, syntetyków, prania ręcznego, wełny, jeansów i eko. Niezbędne jest też płukanie i wirowanie. Zgodnie z normami UE od 1 marca 2021 sprzęty AGD mają nowe etykiety energetyczne. Urządzenia są teraz oznaczane w skali od A do G. na nowych etykietach znajdziemy informacje o zużyciu energii, wody, pojemności czy poziomie hałasu generowanego przez urządzenie. Niektóre modele mają funkcję zraszania, czyli woda nie jest odprowadzana do bębna z dna, tylko natryskiwana pod ciśnieniem z góry. W zależności od tego, gdzie będzie stała pralka, zwróćmy uwagę na to, w którą stronę otwierają się drzwi. Ważnym elementem są też wyjmowane szufladki na proszek i płyn – łatwo je wtedy umyć. Czy warto kupić pralko-suszarkę? Taki sprzęt zużywa znacznie więcej energii, bo czas prania z suszeniem jest wydłużony. W suszarce możemy jednorazowo wysuszyć połowę wypranych rzeczy. Jeśli rozważamy zakup takiego urządzenia, wybierzmy osobną suszarkę.

Meble i sprzęt AGD do kuchni

Trudno wyobrazić sobie sprawnie działającą kuchnię bez odpowiedniego rozmieszczenia mebli i sprzętów. Całość powinna być zaaranżowana nie tylko funkcjonalnie, ale również estetycznie. Kuchnię warto podzielić na kilka różnych stref – przechowywania produktów i zapasów, przygotowywania posiłków, gotowania oraz zmywania i czyszczenia. W trakcie aranżacji weźmy pod uwagę rozkład pomieszczenia. Jeśli gotowy zestaw szafek i blatów nie będzie pasował, dobrym pomysłem może okazać się zamówienie mebli na wymiar. Meble możemy ustawić w jednej linii – wtedy zlew może stać po środku, a piekarnik i lodówka po jego obu stronach. Koniecznie trzeba wygospodarować miejsce na blat roboczy. Znacznie więcej możliwości daje kuchnia w kształcie litery L, w której lodówka, blat i zlew znajdują się na jednej ścianie, a piekarnik i pozostała część blatu na ścianie prostopadłej. Aby zyskać więcej miejsca, zamontujmy relingi i wykorzystajmy górne szafki na przechowywanie rzadziej używanych sprzętów. Sporo możliwości daje układ w kształcie litery U, gdzie wykorzystana zostaje praktycznie każda strona poza wejściem do kuchni.

Do niezbędnych urządzeń AGD należą oczywiście lodówka, kuchenka z piekarnikiem oraz zmywarka. Niekiedy zalicza się do nich również pralka, gdy np. brakuje na nią miejsca w łazience. Standardowa pojemność lodówki dla jednej osoby to 120 litrów, co oznacza że modele jednodrzwiowe powinny w pełni zaspokajać nasze potrzeby. Możemy zdecydować się na dodatkowe wyposażenie w postaci zamrażalnika lub wybrać nowoczesną chłodziarkę. Lodówki dwudrzwiowe dzielą się na zamrażalnik oraz chłodziarkę. Ich zaletą jest nowoczesny wygląd, spora wysokość oraz duża pojemność – to opcja idealna do dużych kuchni. Ponieważ lodówka pracuje non stop, nie bez znaczenia jest ilość zużytego prądu. Informuje o tym klasa energetyczna, która określa zużycie energii w odniesieniu do normy ustalonej przez UE. Wszelkie informacje na ten temat znajdziemy na etykiecie urządzenia. To, ile energii zużywa lodówka, zależy również od jej pojemności. Zwróćmy też uwagę na jakość w środku, np. na półki z hartowanego szkła, które łatwo umyć. Przydadzą się także wydzielone komory na nabiał, pojemniki na jajka czy wieszaki na butelki.

Jeżeli chodzi o sprzęt AGD do gotowania, do wyboru mamy kuchenki gazowe, elektryczne, ceramiczne oraz płyty indukcyjne. Każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Tradycyjne kuchenki z żeliwnymi palnikami są tańsze w utrzymaniu (na gaz), ale za to trudniej utrzymać je w czystości. Kuszącą opcją wydają się kuchenki ceramiczne z palnikami ukrytymi pod szkłem, jednak kupno takiego modelu wiąże się z koniecznością montażu szafek specjalnej wysokości. Najwięcej plusów posiadają płyty indukcyjne (są tanie, estetyczne i łatwe w czyszczeniu), ale ich minusem jest to, że trzeba kupić specjalne garnki. Szukając piekarnika, warto postawić na model z funkcją parową oraz funkcją samooczyszczenia. Co do zmywarki, w małej kuchni najlepszym wyborem będzie model o szerokości 45 cm. Pamiętajmy jednak, że rozmiar idzie w parze z pojemnością, dlatego kompaktowy sprzęt raczej polecany jest singlom niż wieloosobowej rodzinie.

Meble do pokoju dziennego

Salon to wyjątkowe miejsce, w którym zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu. Wypoczywamy, oglądamy telewizje, jemy posiłki, a nawet pracujemy. W centralnej części zwykle znajdują się meble wypoczynkowe, czyli kanapa lub narożnik i ewentualnie fotele. Obok nich stoi oczywiście stolik kawowy, który zamyka całą kompozycję. W pokoju dziennym mieszczą się również pozostałe meble, np. regał, meblościanka, szafa, komoda, biblioteczka lub witryna. Na nowoczesnej meblościance przeważnie stoi telewizor lub zawieszony jest tuż nad nią – górną część tej strefy warto przeznaczyć na szafki lub półki wiszące. Wybór mebli jest naprawdę ogromny – najładniejsze i najtrwalsze są meble drewniane, jednak trzeba im zapewnić odpowiednią pielęgnację.

Trzeba pamiętać, że drewno nie lubi zbyt wysokich temperatur ani wilgoci. Do łask wróciły także meble lakierowane oraz fornirowane. Umeblowanie warto dobierać do koloru ścian i podłogi na zasadzie podobieństw, np. jasne kolory mebli do jasnego tła, a ciemne meble do salonu na ciemnym tle (ścianach, podłodze). Warto zadbać o to, by w salonie wyraźnie oddzielić strefę wypoczynkową od miejsca przeznaczonego do pracy. Pamiętajmy że home office kładzie nacisk na domową przytulność, dlatego ustawmy biurko w spokojnym miejscu, najlepiej przy oknie. Kable, których nie można się pozbyć, uporządkujmy poprzez spięcie tych, które biegną obok siebie. Jeśli nie mamy osobnej jadalni, trzeba znaleźć miejsce na stół z krzesłami – może stać w części łączącej salon z kuchnią, jeśli mamy pomieszczenie otwarte.

Meble do przedpokoju

Pierwsze wrażenie po wejściu do przedpokoju jest najważniejsze, dlatego trzeba starannie urządzić tę przestrzeń. Podstawowe elementy wyposażenia to szafa, wieszak, siedzisko, szafka na obuwie i lustro. Pamiętajmy, aby do małych wnętrz nie wybierać zbyt dużych mebli, gdyż je zagracą. Zwracajmy uwagę na sprzęty o podwójnej, a nawet potrójnej funkcji, np. pufa ze schowkiem lub zestaw: szafa z wieszakiem i szafką na buty, która służy jako siedzisko. Jeśli pomieszczenie jest małe, lepiej zrezygnować z wieszaka stojącego na rzecz zamontowanych bezpośrednio na ścianie haczyków. Elementem dekoracyjnym mogą być haczyki w kształcie guzików lub gałęzi drzew – będą ładnie prezentować się na tle tapety z podobnym motywem.

Producenci oferują też wieszaki z dodatkową półką na czapki i szaliki. Nieocenionym miejscem do przechowywania rzadko używanych rzeczy jest oczywiście pawlacz – można go zamontować nad drzwiami wejściowymi lub jako górne przedłużenie szafy. Jeśli mamy dużo miejsca, wybierzmy szafkę przesuwaną z drążkiem na dużą ilość kurtek i płaszczy. W przedpokoju ciekawie wyglądają również komody – można na nich postawić wazon z kwiatami, perfumy i inne drobiazgi, z których korzystamy na co dzień. O charakterze tego pomieszczenia decyduje również lustro – najlepiej wybrać takie, aby zmieściła się w nim cała nasza sylwetka. Zgodnie z zasadami feng shui nie należy wieszać go naprzeciwko drzwi wejściowych, ani po prawej stronie.

Szukasz dodatkowych informacji na temat mebli i sprzętów AGD? Zobacz zdjęcia w naszych galeriach. PRAKTYCZNE PORADY: inspiracje, rekomendacje ekspertów – wszystko w jednym miejscu na Urzadzamy.pl!