IFA 2019. Tanie telewizory z Android TV

Szukasz taniego telewizora? Tej jesieni wybór będzie szeroki, i to z korzyścią dla domowego budżetu. Do przystępnych cenowo telewizorów Philips i TCL wyposażonych w platformę Smart TV – Android TV – dojdą kolejne marki. Na targach IFA wprowadzenie takich modeli zapowiedział Vestel odpowiedzialny za JVC, Toshibę oraz Hitachi. Za około 2000-2500 zł będzie można nabyć 55-calowy telewizor z systemem Android TV, głośnikami Onkyo i wsparciem dla HDR Dolby Vision od Toshiba. Dla fanów mniejszych rozmiarów nowy model napędzany tą platformą będzie miał Sharp. BL (dostępny w wariantach od 40 do 65 cali) kosztować będzie 1499 zł za wersję 40-calową.

Warto wiedzieć: Android TV to platforma Smart TV bazująca na systemie operacyjnym znanym ze smartfonów. Dzięki niej mamy dostęp między innymi do asystenta Google’a, tysięcy aplikacji i gier, a także najpopularniejszych serwisów VOD, jak HBO GO, Netflix, Ipla czy player.pl.

IFA 2019. Telewizory, które świecą – w nowych wariantach

W Berlinie bardzo interesująco było w hali Philipsa. Tam zobaczyć mogliśmy nowy model OLED+984. To wyjątkowy telewizor, ponieważ nie potrzebuje żadnej szafki RTV – stoi na designerskiej podstawie na ziemi. Oprócz ekranu mamy tu też potężny soundbar stworzony przez audiofilską firmę Bowers & Wilkins. Takie połączenie dźwięku z obrazem robi wrażenie, a dodatkowo znalazła się tu technologia Ambilight (ma ją większość modeli Philipsa). Chodzi o kolorowe diody umieszczone za ekranem, które świecą w zależności od tego, co jest wyświetlane na telewizorze. Dają bardzo ciekawy efekt wizualny zwłaszcza w czasie nocnych seansów.

Inną godną odnotowania nowością w ofercie Philipsa był model OLED 754 – najtańszy telewizor OLED w ofercie tego producenta i jeden z najtańszych na rynku. Warto pamiętać, że technologia OLED to organiczne diody, które odpowiadają za każdy pojedynczy piksel obrazu. Dzięki temu takie telewizory oferują bardzo dobrą, głęboką czerń oraz niemal nieograniczony kontrast.

..  Kolumny aktywne – jakie mają właściwości? >>>

..  Telewizor z WiFi – jak działa, co wybrać? >>>

Telewizor jak obraz w jeszcze lepszej wersji

Gwiazdami stoiska Samsung na targach IFA 2019 w Berlinie były kolorowe lodówki z serii Bespoke oraz Galaxy Fold – smartfon z giętkim ekranem. Nie zabrakło jednak także telewizorów. Jeśli nie chcecie, aby wasz odbiornik był czarnym prostokątem na ścianie, gdy z niego nie korzystacie, to szczególnie zainteresować was powinien nowy model The Frame. To seria telewizorów Samsunga produkowanych od trzech lat, które przypominają obrazy i właściwie nimi są, gdy z nich nie korzystamy. Możemy wyświetlać jedno spośród tysięcy dzieł sztuki, między innymi ze światowej sławy galerii i muzeów. W tym roku The Frame doczekał się odświeżenia technologicznego i zyskał matrycę QLED. Dzięki temu obraz ma lepsze właściwości: pokrycie kolorów, jasność, kontrast czy efekt HDR. Na stoisku Samsung pojawiły się też inne nietypowe telewizory – Serif, których wygląd inspirowany jest fontem szeryfowym.

Przyszłość zapowiada się jeszcze ciekawiej

Pod koniec 2018 roku właśnie Samsung zaprezentował jako pierwszy telewizory o rozdzielczości 8K. Teraz w ofercie producenta pojawi się najtańszy i najmniejszy model 55-calowy Q950R. W sprzedaży są już także ekrany 8K od Sony, a lada dzień pojawi się 88-calowy ekran OLED od LG. Niewątpliwie duże telewizory z rozdzielczością 8K, czyli 16 razy bardziej szczegółową niż w przypadku Full HD, są przyszłością. W tej technologii będą transmitowane między innymi igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Na razie dostępność treści jest ograniczona, dlatego kluczowe są zaawansowane procesory, które są w stanie na takich ekranach poprawić obraz w niższej rozdzielczości. Wygląda to fantastycznie.

Firma LG na targach IFA 2019 pokazała też jeszcze jeden ciekawy koncept telewizora przyszłości – model R9, który się zwija (był on już prezentowany w Las Vegas i Mediolanie). Pod 65-calowym ekranem umieszczona jest skrzynia, a telewizor ten zwija się niczym ekran projekcyjny na sali wykładowej. Być może za parę lat właśnie w ten sposób telewizory będą się chować w suficie albo szafkach. Część z nich może stać się natomiast... całkowicie przezroczysta. Taki telewizor zaprezentowała firma Panasonic.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowy telewizor?

„Niewidzialne” lub zwijane telewizory wciąż wydają się pieśnią przyszłości. Tymczasem myśląc o zakupie telewizora obecnie, warto zwrócić uwagę na takie parametry obrazu, jak rozdzielczość 4K, jasność efektu HDR, system Smart TV i dostępność w nim ulubionych aplikacji. Nie bez znaczenia jest też sam design urządzenia czy dobry dźwięk.