Domowa apteczka. Co powinno znajdować się w apteczce?

Domowa apteczka. Co powinno znajdować się w apteczce? zobacz galerię fot: LightFieldStudio/GettyImages

Szafka z lekami – w każdym domu jakaś jest. A co w niej? Zazwyczaj króluje tam chaos. Jakieś leki o nieznanej dacie ważności, losowe opatrunki i do tego duży wybór pustych opakowań. Znalezienie tam tego, czego akurat potrzebujemy, zazwyczaj graniczy z cudem. Najwięcej wypadków ma jednak miejsce w domu, a nasza domowa apteczka ma szansę stać się naszym gwarantem bezpieczeństwa. Podpowiadamy, co powinno znajdować się w apteczce.

Domowe bezpieczeństwo. Po co nam domowa apteczka?

Chodź dom kojarzy nam się z najbezpieczniejszym miejscem świata, bardzo wiele wypadków (lekkich i ciężkich) ma miejsce właśnie w naszych mieszkaniach. Domowa apteczka może zapewnić nam podstawowe bezpieczeństwo w kryzysowej sytuacji. Co powinno znajdować się w apteczce?

Warto na wstępie zaznaczyć, że dużą wartością, która zwiększa bezpieczeństwo w awaryjnej sytuacji, jest znajomość zawartości naszej domowej apteczki. Dobrze, jeśli od razu wiemy, czego szukamy i gdzie to coś znaleźć.

Poza tym wszelkie leki i opatrunki mają lub mogą mieć swoje terminy przydatności. Przegląd zawartości domowej apteczki jest cykliczną koniecznością. Przy okazji zawsze będziemy na bieżąco z jej składem.

Obowiązkowe wyposażenie domowej apteczki można sprowadzić do trzech kategorii: opatrunków, leków pierwszej potrzeby i leków przyjmowanych na stałe.

Opatrunki w domowej apteczce

Jednym z częstych urazów domowych są różnego rodzaju rany. Opatrunki różnego rodzaju, które powinny znaleźć się w domowej apteczce, pozwolą ranom szybciej się zagoić.

Żeby prawidłowo opatrzyć różnego rodzaju rany, powinniśmy zapoznać się z instruktażem pierwszej pomocy. Różnego rodzaju godne polecenia instrukcje znajdziemy bez trudu w internecie. Dobrze wiedzieć, jaki rodzaj ran jak opatrywać. Warto wiedzieć, kiedy stosować odkażenie, kiedy konieczna jest opaska uciskowa, itd.

Szczęśliwie jest tak, że podstawowy zestaw opatrunkowy, odpowiednio użyty, posłuży z powodzeniem do opatrywania różnego rodzaju ran. Co powinno się w nim znaleźć?

  • Solidny zestaw kompresów jałowych w różnych rozmiarach to podstawa. Sterylne gazy posłużą do wstępnego przemycia rany, a dodatkowo posłużą jako podstawa wszelkich opatrunków.

  • Opaski dziane różnych szerokości – pozwolą na wygodne i trwałe owinięcie rany w przypadku urazów nieortopedycznych.

  • Ciekawą alternatywą, która sprawdzi się w przypadku trudniejszych do bandażowania miejsc, jak dłonie albo głowa, są siatki elastyczne, które skutecznie przytrzymają opatrunek na miejscu.

  • Octanowinian glinu znany przede wszystkim pod nazwą handlową Altacet w formie żelu lub tabletek do sporządzania roztworu, to pierwsza pomoc w przypadku urazów ortopedycznych związanych z powstaniem opuchlizny.

  • Opaska elastyczna z zapinką w kilku rozmiarach – to niezwykle ważne akcesorium zarówno w pierwszej pomocy, jak i w późniejszym leczeniu urazów ortopedycznych.

  • Chusta trójkątna jest niezastąpioną pomocą w przypadku złamań i zwichnięć kończyn górnych.

  • Nożyczki posłużą nie tylko do skracania bandażu i przycinania opatrunków. W wielu wypadkach trzeba uniknąć zdejmowania odzieży z rannego, a zamiast tego rozciąć nogawkę spodni lub koszulkę.

To oczywiście tylko podstawowe środki opatrunkowe. Powinny wystarczyć w najczęstszych urazach domowych. Jeśli mamy wątpliwości, rana jest poważniejsza, podejrzewamy, że przyda się szycie albo należy nastawić kości, nie wahajmy się – po opatrzeniu rany sięgnijmy po profesjonalną pomoc!

Leki

Domowa apteczka i leki pierwszej potrzeby

Pierwszą grupą medykamentów, która znajduje najczęściej zastosowanie są różnego rodzaju leki przeciwbólowe.

  • Podstawową substancją, którą przyjmujemy na różnego rodzaju bóle jest paracetamol (Apap, Panadol, Efferalgan i inne). Jest to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

  • Drugim najczęściej stosowanym lekiem jest substancja z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, mianowicie ibuprofen (Ibuprom, Ibum, Nurofen i inne). To lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

  • Trzecią substancją przeciwbólową jest metamizol (Pyralgina, Gardan, Pyralgin).

Jak wiemy, każdy ma swój „ulubiony” lek przeciwbólowy. Uzbrójmy zatem domową apteczkę we wszystkie rodzaje, które preferują nasi domownicy.

Na bóle brzucha wypada przygotować leki o działaniu rozkurczowym, takie jak drotaweryna (No-Spa, Spastyna) albo mebeweryna (Duspatalin).

Ponadto warto zaopatrzyć się w medykamenty na wypadek biegunki. Wśród popularnych leków na biegunkę znajdują się m.in. węgiel aktywowany, loperamid (Stoperan, Laremid, Loperamid WZF), diosmektyd (Smecta, DicoSTOP).

A jeśli biegunka, warto zaopatrzyć się także w specyfiki do uzupełniania poziomu elektrolitów w organizmie, takie jak Orsalit czy Litorsal.

Oczywiście przed zastosowaniem któregokolwiek z leków zapoznajmy się dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania bądź skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą.

Chroniczne dolegliwości domowników a domowa apteczka

Poza powyższymi środkami w domowej apteczce musi być odpowiedni zapas leków dla wszystkich mieszkających w domu cukrzyków, astmatyków i alergików.

Zarówno te leki specjalistyczne, jak i niektóre z leków ogólnego zastosowania mogą wymagać szczególnego przechowywania (np. w chłodzie). Wówczas znajdźmy dodatkowe miejsce na część leków w lodówce.

Oczywiście nasza apteczka może składać się z wielu innych leków i sprzętów. W wielu polskich domach w apteczkach znajdziemy całą masę leków przeciw infekcjom górnych dróg oddechowych itp.

Ważne jednak, żeby nasza szafka z lekami nie była przepełniona. W zbyt ciasno upakowanej apteczce ciężko znaleźć to, czego akurat potrzebujemy.

GettyImages-1069938624 zobacz galerię
Jaki powerbank wybrać?
Bezpieczeństwo w pokoju dziecka zobacz galerię
Bezpieczeństwo w pokoju dziecka: świat z dziecięcej perspektywy

POLECANE ARTYKUŁY

Autor: MŻ